5 ülke, Rusya’yı protesto etmek için APEC toplantısını terk etti

ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Japonya ve Avustralya temsilcileri, Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarını protesto etmek maksadıyla Tayland’da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısını terk etti.

Asya-Pasifik bölgesinin ticaret bakanları ve başka ülke temsilcileri, Tayland’ın başşehri Bangkok’ta gerçekleştirilen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Doruğu (APEC) konferansının açılış etkinliğinde bir ortaya geldi. Fakat sabah saatlerinde gerçekleştirilen oturumda Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov kelam alınca Japonya, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelandalı bakanlar, salonu terk etti. Bakanların Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarını protesto etmek için bu türlü bir karar aldığı aktarıldı.

APEC Ticaret Bakanları, corona virüsü salgınına karşı getirilen kısıtlamaların hafifletilmesiyle 3 yıl sonra birinci sefer yüz yüze bir ortaya geldi. Toplam 21 ülkenin iştirak sağladığı toplantının gündeminde Covid-19 sonrası devirde ticaret ve yatırımın teşviki, bilhassa bölgede hür ticarete giden yollar üst sırada yer alıyor. Gündemdeki öteki hususlar ortasında besin güvensizliği, yüksek güç fiyatları ve turizmin yine başlaması yer alıyor.

Tayland hükümeti, bu yılki APEC toplantılarının konut sahipliğini yapıyor. 1989 yılında kurulan APEC, Asya Pasifik bölgesi tarafından özgür ticaret ve ekonomik iş birliğini tartışmak için bağlayıcı olmayan, fikir birliğine dayalı iş birliği temelinde faaliyet gösteriyor.

APEC üyeleri, dünyanın toplam gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 60’ını ve global ticaretin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Oluşumda Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.