ABD istihbaratından Putin’e ‘nükleer’ suçlaması: ‘Varoluşsal tehdit hissederse kullanabilir’

ABD Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in varoluşsal bir tehdit hissetmesi durumunda nükleer silahlara başvurabileceği değerlendirmesini yaptıklarını lakin bununla birlikte ihtiyatlı ve dikkatli davrandıklarını tabir etti.

ABD Ulusal İstihbarat Yöneticisi (DNI) Avril Haines, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Donbas’taki çatışmaların da ötesinde Ukrayna’da “uzatılmış bir savaşa” hazırlık yaptığını belirtti.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde düzenlenen “Dünya Genelindeki Tehditler” oturumuna katılan ABD İstihbarat Topluluğunun bir numaralı ismi Haines, Ukrayna savaşıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Haines, Rusya Devlet Lideri Putin’in Ukrayna’da ne yapmak istediğiyle ilgili soruya cevap verirken, “Ruslar orada (Donbas’ta) başarılı olsalar bile bu durum savaşı sona erdirmeyecek. Devlet Lideri Putin’in Ukrayna’da Donbas’ın da ötesinde emellerine ulaşmak için uzatılmış bir savaşa hazırlık yaptığını değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

Rusya’nın baştaki askeri gayelerine ulaşamadığını, bu sebeple odak noktasını Kiev’den Donbas bölgesine kaydırdığını belirten Haines, “Önümüzdeki 1-2 ay çok belirleyici olacak, Ruslar da askeri eforlarını Donbas bölgesinde artıracak. Putin’in stratejik amaçları muhtemelen değişmedi” dedi.

Rusya’nın Kırım ile Donbass ortasında bir nevi köprü oluşturarak Herson’u da işgal ettiğini ve ortada kalan bölgelerdeki Ukrayna askerlerini yok etmeyi hedeflediğini tabir eden Haines, Putin’in, Transdinyester ve Odessa bölgelerinde güçlü bir mobilizasyon yapmadan istediğini gerçekleştiremeyeceğine inandıklarını söyledi.

‘ABD-AB, PUTİN’İN PLANLARINI BOZDU’

Moskova’nın savaşın başında ABD ile Avrupa ortasında bir çatlak oluşacağına ve artık de güç ve besin krizinin bölgesel ayrışmalara neden olacağına güvendiğini kaydeden Haines, ABD ile AB’nin birlikte hareket etmesinin Putin’in planlarını bozduğunu savundu.

Haines, Putin’in fakat Rus devletine yönelik varoluşsal bir tehdit hissetmesi durumunda nükleer silahlara başvurabileceği değerlendirmesini yaptıklarını lakin bununla birlikte ihtiyatlı ve dikkatli davrandıklarını tabir etti.

‘PUTİN SIKIYÖNETİM İLAN EDEBİLİR’

Avril Haines, Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki amaçlarına ulaşabilmek için kendi ülkesinde daha sıkı askeri ve siyasi önlemlere başvurabileceğini savunarak, “Ukrayna’daki çatışmalar sürerken mevcut gidişatta Putin, sıkıyönetim dahil askeri-endüstriyel üretim üzere daha keskin araçlara başvurabilir” değerlendirmesinde bulundu.

TARTIŞMA ÇIKTI

Birebir oturuma katılan Savunma İstihbarat Ajansı Yöneticisi Scott Berrier ile kimi senatörler ortasında “Rusya’nın askeri gücünü yanlış hesaplama” konusunda tartışma yaşandı.

ABD’li yüzbaşıya “Daha evvel ‘Kiev 3 günde düşebilir’ diyordunuz” hatırlatmasını yapan kimi Cumhuriyetçi senatörler, ABD istihbarat ögelerinin Rus ordusunun gücünü hesaplamakta yanıldığını, hatta birebir halde Afgan ordusunun Taliban karşısındaki gücünü de hesaplayamadığını savundu.

Berrier ise istihbarat kurumlarının toplamda bir kıymetlendirme yaptığını ve o günün bölgesel şartlarını baz aldığını belirterek, Rus ordusuyla ilgili iddialarında başarısız olmadıklarını söz etti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.