ABD: Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki diplomatik gayretlerini destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşını sonlandırma konusundaki diplomatik uğraşlarını ve Ukrayna besinlerinin ihracatına yol bulma uğraşlarını desteklediklerini söyledi.

Günlük basın toplantısında gündemdeki mevzuları kıymetlendiren Price’a, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Türkiye ziyareti soruldu.

Price, ziyaretten haberdar olduklarını belirterek, “Türk müttefiklerimizin bu savaşı sona erdirmek üzere, öncelikle şiddeti azaltmak ve birebir vakitte Ukrayna buğdayı da dahil olmak üzere Ukrayna besin unsurlarının ihracatını kolaylaştırmanın yollarını bulma konusundaki diplomatik uğraşlarını anlıyor ve katiyen destekliyoruz.” dedi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA KATILMASINA TÜRKİYE’NİN İTİRAZI

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya dahil edilmesine karşı çıkmasıyla ilgili yapılan görüşmelerden rastgele bir sonuç alıp almadıkları sorulan Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Finlandiyalı mevkidaşı ile görüştüğünü, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in de Finlandiya’ya gideceğini anımsatarak, bu görüşmelerin ana hususlarından birinin, bu ülkenin NATO’ya üyeliği olduğunu söyledi.

Sözcü Price, “Değerlendirmemizde rastgele bir değişiklik yok. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştiraki konusunda NATO ittifakı içinde geniş bir dayanağın olduğuna ve bu iki ülkenin bir an evvel NATO’ya alınabileceğine dair inancımızda rastgele bir değişiklik yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu iki ülkeye yönelik itirazlarının direkt Ankara ile Washington ortasındaki ikili bir mevzu olmadığını anlatan Price, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in yanı sıra NATO’nun üst seviye yetkililerinin görüştüğü bir husus olduğunu lisana getirdi.

Bu ülkelerin “bir an önce” NATO’ya alınacağına dair sözüyle ne kadarlık bir süreyi kastettiğine yönelik bir soruya Price, buna bir takvim tanımlamayacağını fakat bu sürecin olabilecek en süratli halde ele alındığını görmek istedikleri karşılığını verdi.

Price, ABD’nin Türkiye ile bu hususta istişarelerini sürdüreceğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.