AKP’li belediyenin borcu yüzünden açılamayan okula veliler isyan etti

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi Palas Mahallesi’nde Sarıoğlan Belediyesi’nin icralık olan borcu nedeniyle tamamlanmasına karşın açılmayan okulu ziyaret etti. CHP’li vekile keder yanan veliler, çocuklarının sırtlarında kilometrelerce yol yürüyerek öbür okullara gitmek zorunda kaldığını söyledi.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı meselelerle başladı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi Palas Mahallesi’nde inşaatı biten ancak hizmete açılmayan okulu ziyaret etti, vatandaşların şikayetlerini dinledi.

Bölgedeki okulun sarsıntıya sağlam olmadığı için faaliyetinin sonlandırıldığını ve çabucak yakınına Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bir okul yapıldığını belirten mahalle sakinleri, okul üretimi için arsa tahsisi yapan Sarıoğlan Belediyesi’nin borcu nedeniyle okul yerine haciz konduğunu bu nedenle Ulusal Eğitim Müdürlüğü yetkililerin okulu teslim almadıklarını ve eğitimin başlamadığını belirtti.

“ÇOCUKLAR HER GÜN KİLOMETRELERCE YOL YÜRÜYOR”

Çocuklarının 2-3 kilometre uzaktaki okula gitmek zorunda kaldıklarını belirten Mahalle sakinleri sorunu ilettikleri yetkililerin ilgisizliğinden de şikâyet etti.

Sarıoğlan Belediye Lideri’nin okul yapılırken sık sık bölgeye geldiğini belirten bir vatandaş, “Belediye Lideri, ‘Size okul yapıyorum, hizmet yapıyorum’ diye hava atıyordu. Gerisini getir, aç okulu da vatandaş hizmet görsün’” dedi.

“VATANDAŞ BU KRİZDE ULAŞTIRMA PARASINI NEREDEN BULACAK?”

Bir öbür vatandaş ise çocuklarının geleceğinin haczedildiğini söyledi.

Çocukların, meskenlerinin yanı başında okul varken, sırtlarında 20 kiloluk çantalarla kilometrelerce yol yürüdüklerini belirten vatandaşlar, çocukların öğlen tatilinde yemeklerini yemeden yine okula döndüklerini söz etti.

Bir vatandaş da, ‘Sayın vekilim, artık ortam sıcak. Bir de bunun karı var, kışı var. Çocukların ulaştırması yok. Ulaştırması olsa da bu krizde vatandaş ulaştırmaya parayı nereden bulacak” kelamlarıyla kaygı dert yandı.

“OKULU BİR AN EVVEL AÇIN”

Vatandaşların şikayetlerini dinleyen CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yetkililere seslenerek, “Ben sizin huzurunuzda vali beyefendiye sesleniyorum. Büyükşehir Belediye Lideri’ne, Sarıoğlan Belediye Lideri’ne sesleniyorum. Bu okulu bir an evvel açın. Bu sorunu çözün. Belediye Lideri motamot şunu söyledi: Borcumuz yok, kendi yağımızla kavruluyoruz’. Aslında görüyorum ki, kavrulan sizin çocuklarınız, Palaslıların çocukları… Hazır burada okul varken, bu çocukları 2-3 kilometre uzaktaki bir okula götürmek bir eziyet. Bu sorunu yetkililer bir an evvel çözsün” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.