Almanya, ülkeye girişlerde 3G kuralını askıya alacak

Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, Almanya’ya giriş yapan yolcular için geçerli olan 3G kuralını (aşı yaptırma, hastalığı atlatma yahut negatif test sonucu) 1 Haziran’dan itibaren yaz devri için kaldıracaklarını söyledi. Seyahat kuralındaki değişiklik için kabinenin onayı gerekiyor.

Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, medyaya yaptığı açıklamada corona virüsü salgınıyla uğraş doğrultusunda alınan seyahat kurallarının hafifletileceğini duyurdu. Lauterbach Almanya’ya giriş yapan yolcular için geçerli olan 3G kuralını (aşı yaptırma, hastalığı atlatma yahut negatif test sonucu) 1 Haziran’dan itibaren yaz periyodu için kaldıracaklarını söyleyerek, “Ağustos sonuna kadar ülkeye girişlerde 3G kuralını askıya alacağız” sözlerini kullandı.

Bu doğrultuda 1 Haziran’dan itibaren Almanya’ya dönen vatandaşlar ve ülkeye gelen yolcular artık aşılandıklarına, Covid-19’u geçirdiklerine yahut test sonuçlarının negatif olduğuna dair doküman sunmak zorunda olmayacak. Corona virüsü seyahat kurallarındaki kelam konusu karar, Ağustos ayı sonuna kadar geçerli olacak. Şu anda geçerli olan ülkeye giriş yönetmeliğine nazaran 12 yaşın üzerindeki tüm şahıslar için 3G kuralı geçerli durumda. Virüsün mutasyon çeşitlerinin görüldüğü bölgelerden gelen yolcular için ise katı kurallar geçerli olmaya devam edecek. Bu bölgelerden gelen yolcular, aşılanmış yahut düzgünleşmiş olsalar bile Almanya’da 14 günlük karantinaya girmeleri gerekecek.

Seyahat kuralların gevşetilmesine, Almanya’da corona virüsü olaylarındaki sayıların istikrarlı bir biçimde düşmesinin yol açtığı belirtiliyor. Fakat, bu kural değişikliğinin kabinenin onayına sunulması gerekiyor. Giriş yönetmeliğinde yapılan değişikliğin kabine tarafından kabul edilmesi ve derhal yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.