Altılı Masa’dan ortak Cumhurbaşkanı adayı açıklaması

Liderler Tepesi sonunda altı parti tarafından yapılan ortak açıklamada, “Yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuz altını tekraren çizmek isteriz” denildi. Altılı Masa’dan Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili de dikkat çeken bir karar alındı.

CHP, YETERLİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu “altılı masa”, bugün altıncı defa toplandı. Saat 14.00’te başlayan görüşmeye Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu konut sahipliği yaptı.

“BİRİNCİ ÇEŞİDİ TAMAMLADIK”

Toplantının akabinde önderlerin ortak açıklamasında şöyle denildi:

Toplumun her bir kısmını ve 85 milyon insanımızı en geniş yelpazede temsil eden altı siyasi parti olarak Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yaraşır bir Türkiye’yi inşa etmek ve vatandaşın tüm sorunların tahlil oluşturmak maksadıyla başlattığımız “Liderler Buluşmaları’nın” birinci cinsini bugün Saadet Partisi’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz 6. toplantımızla tamamlıyoruz.

Siyasette istişareyi, nezaketi, centilmenliği ve iş birliğini unsur olarak benimsemiş partilerin Genel Liderler olarak; ülkemizi süratle felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin doğal sonuçlarına yani; iktisatta iflasa, iç ve dış siyasette itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve takımlarındaki çürütmeye yaşanan sosyolojik ve ruhsal çöküntüye dur demek için birinci defa 12 Şubat 2022 tarihinde bir ortaya gelerek ortaya koyduğumuz kararlılığımızla milletimize umut olduk.

O tarihten sonra Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağı anlaşılmış ve milletimiz. tarafından “6’lı Masa” olarak isimlendirilen iş birliğimiz, kararlılıkla bugünkü basamağına gelmiştir.

12 ŞUBAT’TAN ÇOK DAHA KARARLI VE UMUTLUYUZ

Bilinmelidir ki bugün, 12 Şubat’tan çok daha kararlı ve umutluyuz! Siyasi iktidarın, ortakları, varlıklarını iktidarın varlığına adamış medyanın tüm siyasi mühendisliklerine, gayretlerine, hakaretleri.. isnatlarına ve iftiralarına karşın milletimize umut olmanın verdiği güçle 28 Şubat 2022 tarihinde “GüçIendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi” geniş iştirakli bir tertiple kamuoyu ile paylaştık.

Kurduğumuz komitelerle, ortaya koyduğumuz prensipleri tek ok hayata geçirme hazırlıklarımızın tüzel ve toplumsal alı yapılarını güçlendirecek adımlar attık. Bu çerçevede: geçtiğimiz süreç içinde “Temel unsurlar ve Hedefler”. “Seçim Güvenliği” ve “Bu, Ekonomik Kurumların Reformu” komitelerinin metinlerini kamuoyu ile paylaştık.

Diğer kurul çalışma ve raporlarını da gözden geçirdik. Ayrıyeten son toplantımızdan bu yana kamuoyunun gündeminde olalı yeni ekonomik, iç ve dış siyasi gelişmeleri de değerlendirdik. Ortak problemlerimiz karşısında ortak sorumluluklarımızın tartısını hepimiz omuzlarımızda hissediyor ve iş birliği kararlılığında bu sorumluluk şuuruyla sürdürüyoruz.

“PARTİLERİMİZE YÖNELİK BASKI VE ŞİDDET UYGULAMALARI UĞRAŞ KARARLIĞIMIZI ASLA SARSMAYACAKTIR”

Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim periyodu, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye değer veren anlayışımızla birlikte yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuz altını tekraren çizmek isteriz.

ülkemizi. çabucak her alanda içine sürüklediği bu krizlerden düzlüğe çıkarana ve her bir insanımızın rahat bir nefes alacağı günleri birlikte kurana dek; uğraşımız ve iş birliğimiz, maksat ve prensiplerimiz doğrultusunda devam edecektir.

Şu hususu da bilhassa kamuoyuna beyan etmek isteriz ki son periyotlarda ağırlaşan partilerimize yönelik baskı ve şiddet uygulamaları çaba kararlığımızı asla sarsamayacaktır.

Milletimizin çok yıldır uğradığı hayal kırıklarının farkında. Bu hayal kırıklıklarını gidermek üzere insanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli takımlarla ve faal siyasetlerle milletimizin karşısına çıkacağız.

CUMHURBAŞKANI ADAYI AÇIKLAMASI

Milletimiz emin olsun: ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem “Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı” hem de yalnızca bu masa etrafında bir ortaya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil. Herkesin Cumhurbaşkanı” olacaktır.

Milletimiz müsterih olsun; bu karanlık günlerin bitmesine çok az kaldı. Bu topraklarda; Toplumsal kutuplaşma son bulacak; toplumsal barış hakim olacak.

Nefret lisanı kaybedecek; nezaket ve karşılıklı hürmet kazanacak.

Demokrasi ve hukuk üstünlüğü tesis edilecek. Ahlaki yozlaşma ve manevi tahribatın önüne set çekecek faal siyasetler geliştirilecek.

Rüşvet, iltimas gidecek; adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek.

“BİZ KAZANACAĞIZ”

Hak eden hak ettiğini eksiksiz alacak. – israf ve hayat pahalılığı son bulacak; üretim temel alınacak.

Geniş halk kitlelerinin fakirleşmeye yol açan bir avuç rantiyeciye kaynak transferine son verilecek.

Şimdi, karamsarlığa kapılma vakti değildir! Vakit, her geçen gün umudu büyütme vakti.

Biz kazanacağız, Türkiye kazanacak, Biz kazanacağız, 85 milyon insanımız kazanacak!

Bu vesileyle milletimizin özgürlüğü, birliği ve beraberliği önünde hiçbir pürüzün duramayacağını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tün şehit ve gazilerimizi minnet ve tazimle anıyoruz.

YENİ TOPLANTININ TARİHİ AÇIKLANDI

Bu inanç ve kararlılıkla iş birliğimizin çok daha güçlü bir biçimde devam edeceğini ve bir sonraki toplantımızı 2 Ekim 2022 Pazar günü saat 14.00’da CHP Genel Merkezinde gerçekleştireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.