Antalya OGM basın mensuplarına yangına müdahale eğitimi verdi

Antalya Manavgat’ta geçtiğimiz yıl çıkan ve günlerce süren yangınlar Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturmuştu. Türkiye’nin dört bir yanından yardıma gelenler, yangın söndürme sırasında ömrünü yitirenler ve kaybedilen binlerce hektar yurttaşların ‘ciğerlerini’ yakmıştı.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılında başlattığı bir günlük eğitim kampını bu yıl basın mensuplarıyla gerçekleştirdi. Milletlerarası Ormancılık Eğitim Merkezi’nde başlayan eğitimlerde, evvel teorik daha sonra alanda pratik eğitim verildi. Bugüne kadar yurtdışı ve yurtiçinden olmak üzere 20 bin Orman Genel Müdürlüğü çalışanına eğitim verildiği aktarıldı. 

Antalya Orman Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Seyit Sayın ve Daire Lideri Mustafa Songür saha eğitimine; mikser, perdeleyici-bariyer, turbo nozul tabanca, tırpan, global kesici vana, kaplin grubu üzere yangın anında söndürmeyi kolaylaştıracak eşya ve aparatlar tanıttı.

“YANGIN TATBİKATI YAPILDI”

Ardından arazözlere binilerek ileri sürüş tatbikatında dik yamaçlı, kuvvetli ve engebeli yollardan geçildi. Yüksek orman araçlarının bile zorlukla geçeceği eğimli yollardan geçen arazözler, sarp topraklarda yangın menzilinin olduğu noktaya kadar gidebiliyor.

Eğitimlerin en şiddetli kısmı ise yangın söndürme kısmıydı. 100 m2 alanda denetimli halde çıkarılan tatbikat yangını, evvel orman yangıncılarının müdahalesi akabinde basın mensuplarının da yardımı eşliğinde soğutma süreci yapılarak söndürüldü. Orman yangıncılarının eğitim alanlarını geçtikten sonra helikopterle saha çeşidi yapılarak bölge tanıtıldı. 

“YANGINLARIN YÜZDE 90’I İNSAN KAYNAKLI”

Eğitime basın mensuplarının yanında Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici de katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Veysel Tiryaki, vatandaşları hassas olmaya davet ederek, “Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı. Yeşil vatanımızı korumak zorundayız.” dedi.

Tiryaki eğitimlere katılan basın mensuplarına ‘Orman Yangınlarıyla Uğraş Gönüllüsü’ sertifikası takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.