ASKON Başkanı Aydın; ‘Türkiye saygın bir ülke olarak büyük bir itibar görmektedir’

ASKON  Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

SAYGIN BİR ÜLKE OLARAK BÜYÜK BİR İTİBAR GÖRMEKTEYİZ

Geçmişten gelen köklü devlet yapısı gereği bölgemizde ülkemiz çok büyük sorumluluklar üstlenmiştir. Ve bunun yolunun içte ve dışta güçlü olmaktan geçtiğini çok iyi bilmekteyiz.
Hamdolsun özellikle son dönemde dışarıda elde ettiğimiz kazanımlardan dolayı ülkemize yönelik çok büyük bir saygı olduğunu hep birlikte görüyoruz. İş insanları olarak çeşitli nedenlerle gittiğimiz farklı ülkelerde de bunu ziyadesi ile hissetmekteyiz. Bugün Dünyanın süper güçleri ile masaya oturan, Ukrayna ve Rusya savaşında gördüğümüz üzere diplomatik arabuluculuk beklenen saygın bir ülke olarak büyük bir itibar görmekteyiz. Yakın tarihte bunları yaşadığımız bütün bu kaotik ortamlara rağmen Türkiye bugün hamdolsun devasa yatırımlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Ülkemizin yükselen değeri savunma sanayimiz başta olmak üzere geleceğe yönelik uzay çalışmaları, enerjiye erişimdeki sondaj çalışmaları Karabağ, Suriye, Akdeniz, Libya ve Afrika bölgelerindeki başarılı politikalarımızla gıpta edilen bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız. Şüphesiz bu eserin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız; “Dünya 5’ten büyüktür” çıkışıyla dünya ülkelerinin gözünü açmış, milyonları bulan sığınmacılara ev sahipliği yaparak ülkemiz Türkiye’nin mazlumların hamisi olduğunu tüm Dünyaya göstermiştir.

İŞTE BÜTÜN BUNLAR BÜYÜK DEVLET OLMANIN GEREKLİLİĞİ VE NİŞANESİDİR.

Türkiye Dünyanın en önemli üretim üslerinden biri haline gelmiştir.
Ülke ekonomimiz Yüzde 80’lere varan kapasite kullanım oranı, 250 milyar dolara yaklaşan ihracat ve Enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 95’e vardığını gözlemlemekteyiz. Başta gelişmiş ekonomiler olmak üzere 2021 yılında dünya daralma yaşarken ülkemiz %11 gibi rekor bir seviyede büyüme kaydetmiştir. Türkiye Dünyanın en önemli üretim üslerinden biri haline gelmiştir. Ancak bu trendin aynı şekilde devam etmesi biz iş insanlarının topyekün mücadelesi ile gerçekleşecektir.

Sadece bu verilere baktığımızda ekonomide yaşanan sıkıntıların temel göstergelerden kaynaklanmadığını fahiş oranlarda artan enerji, hammadde kıtlığı ve küresel iklim değişikliklerinin fazlası ile tesirde bulunduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.
Bu gerçekler ortada iken, sorunların çözümüne yönelik başlatılmış olan enerji kaynakları arayışı, enerji koridoru anlaşmaları, tarımda verilen destekler, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin yatırımları ve buna bağlı olarak sağlanan teşvikler doğru politikaların üretildiğini göstermektedir. Verimli geçen iklim koşulları sonrası tarım ürünlerinde fiyat düşüşlerini hep birlikte göreceğiz. Ukrayna ve Rusya savaşının bitimi ile birlikte enerji arzlarının artması ile bu yönlü de düşüşleri gözlemleyeceğiz. Yakın tarihte Karadeniz petrol sahalarından elde edilecek petrollerle bu alandaki bağımlılığımızın azalması da ülke ekonomimize artı hanelerinde yazılacaktır.

OKTAY: ‘’TERÖRÜN KÖKÜNÜ KURUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ.’’

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) düzenlenmiş olduğu iftar programında konuşma yaparak, Milletimizin huzuru, refahı ve güvenliği için; bölgemizde istikrar ve barış için; terörün kökünü kurutmaya devam edeceğiz” dedi. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Irak’ın kuzeyinde hava ve kara unsurlarıyla kapsamlı bir operasyon başlatmış durumdadır. Pençe-Kilit Harekâtıyla amacımız; ülkemizin sınır güvenliğini garanti altına almak ve terör örgütünün kökünü kazımaktır.

Harekâta katılan kahraman askerlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Teröre göz açtırmadığımız gibi aynı şekilde örgütün siyasi uzantılarıyla arasına mesafe koyamayanların da karşısındayız! Milletimizin huzuru, refahı ve güvenliği için; bölgemizde istikrar ve barış için; terörün kökünü kurutmaya devam edeceğiz!
17 Nisan’dan bu yana şehit verdiğimiz iki can pare kahramanımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine sabırlar niyaz ediyorum” dedi

ASKON Geleneksel iftar programına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, 26. Dönem TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı A.Misbah Deemircan, milletvekilleri, TİM Başkanı İsmail Gülle, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyası temsilcileri ve bine yakın ASKON üyesi katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.