Avustralyalı aktivist Mina Guli, Tuz Gölü’nde maraton koştu

Dünyada kuraklıktan en çok etkilenen 200 yerde maraton koşma amacıyla yola çıkan Mina Guli, Tuz Gölü’nde de koştu. Avustralyalı aktivist “Küresel manada çok büyük bir su krizinin ortasındayız. En büyük sorunsa bunun görünmez oluşu. Pek çok insan bunu görmüyor ya da hiç fark etmemiş” tabirlerini kullandı.

Küresel su sıkıntısına dikkat çekmek için farklı kıtalarda 200 maraton koşma amacıyla Avustralya’dan yola çıkan su aktivisti ve ultra maraton koşucusu Mina Guli, 77. maratonunu Tuz Gölü’nde koştu.

Dünya Bankası’nda bürokrat olarak ABD, İngiltere ve Çin’de vazife yapan Guli, Dünya Ekonomik Forumu’nda tanıştığı, etraf problemlerine dikkati çeken gençlerden esinlenerek, mesleğini bırakıp iklim dostu projelere yöneldi.

Küresel su krizine dünyanın dikkatini çekecek bir aksiyon planı hazırlayan Guli, 2016’da yedi haftada, yedi kıtada, yedi çölde 40 maraton koştu. Bu yıl ise gezegende kuraklıktan en çok etkilenen 200 yerde maraton koşmaya karar veren Guli, maratonlarına Dünya Su Günü’nde vatandaşı olduğu Avustralya’daki Uluru’da başladı.

Fotoğraf: AA

Guli, Özbekistan, Tacikistan, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Botsvana ve Güney Afrika’da koştuktan sonra Türkiye’ye geldi.

Susuzluk Vakfı’nın (Thirst Foundation) kurucusu Guli, Pamukkale travertenlerinde, Aydın ve Antalya’da koştuktan sonra Konya’nın Karapınar ilçesindeki obrukların ortasında 76’ncı maratonunu gerçekleştirip Tuz Gölü’ne geçti.

“SU KRİZİNİN ORTASINDAYIZ”

Gölün kuruyan kısmında, tuz katmanı üzerinde 42 kilometre koşan 51 yaşındaki Mina Guli, uğraşını ve hayallerini anlattı.

Türkiye’de olmaktan büyük onur duyduğunu belirten Guli, Türk halkının konut sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Fotoğraf: AA

Guli, koşmak için sabırsızlandığı etaplardan birinin de obruklar ve Tuz Gölü olduğunu kaydederek, “Dünyadaki su krizinin aciliyeti konusunda farkındalığı artırmak için buradayım. Bilhassa pak suyu direkt ya da dolaylı olarak yüzde 90 oranında kullanan şirketleri ve hükümetleri harekete geçirerek bu mevzuyu gündemlerine almaları için koşuyorum. Global manada çok büyük bir su krizinin ortasındayız. En büyük sorunsa bunun görünmez oluşu. Pek çok insan bunu görmüyor ya da hiç fark etmemiş.” diye konuştu.

“SADECE TÜRKİYE’NİN SORUNU DEĞİL”

Obrukların ortasında koşarken gördüklerinin kendisine büyük keder yaşattığını vurgulayan Guli, şöyle konuştu:

“Koştuğum yol boyunca devasa büyüklükte obruklar gördüm. Bunun sebebi yer altı sularının çekilmesi. Bunu değiştirmek için harekete geçebiliriz. Örneğin, ekinlerimizi sulama halini değiştirebiliriz, bu yalnızca bir örnek. Artık Tuz Gölü’nde koşuyorum. İnanılmaz hoş bir göl. Yıllar evvel bu gölde çok su vardı. İklim değişikliği sonrası artık su üzerinde değil, tuz üzerinde duruyoruz. Çok hoş bir ülkeniz, çok hoş bir dünyamız var. Bunlar yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın sorunu.”

Fotoğraf: AA

HEDEFİ DÜNYADAKİ 200 ŞİRKETTEN TAAHHÜT ALMAK

Koşularını çeşitli sivil toplum örgütleri ve Hollanda hükümeti tarafından sağlanan finansal dayanakla yürüttüğünü anlatan Guli, “Nihai maksadım, Mart 2023’te Birleşmiş Milletler’de yapılacak su doruğu öncesi dünya çapındaki 200 şirketten su konusunda somut adımlar atma taahhüdünde bulunmalarını sağlamak. Kaybedecek, boşa harcayacak vaktimiz yok.” tabirlerini kullandı.

Guli, Türkiye etabını İstanbul’da tamamladıktan sonra Avrupa maratonlarını, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Stockholm, Karadağ, Hırvatistan, Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, İtalya, İspanya ve İngiltere’de koşacak.

Fotoğraf: AA

(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.