Ayşegül Aydın’ı mevte götüren vahşette istenen ceza belirli oldu

Kocaeli’de Ayşegül Aydın’a (16) konutuna giderken saldıran Afgan asıllı sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpusu talep edildi.

Olay, geçen yıl 12 Temmuz’da, Gebze ilçesi Pelitli Mahallesi’nde meydana geldi. Afgan Muhammed Atikullah, dershaneden meskene dönen Ayşegül Aydın’ı takip ederek ağaçlık alana sürükledi.

Burada cinsel istismar teşebbüsünde bulunan Muhammed Atikullah, kendisine direnen Aydın’ın boğazını sıkıp, başına taşla vurarak yaraladı.

Korkan Atikullah, Ayşegül’ü yol kenarına getirip yaralı gördüğünü belirterek, etraftakilerden yardım istedi.

İhbarla gelen sıhhat takımları, Ayşegül Aydın’ı hastaneye kaldırdı. Bu sırada Muhammed Atikullah olay yerinde kaçtı, akabinde jandarma gruplarınca yakalandı.

AYŞEGÜL 132 GÜN SONRA ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

İfadesinin akabinde Muhammed Atikullah, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağır bakımda tedavi gören Ayşegül Aydın ise 132 gün sonra hayatını kaybetti.

”OLUP BİTENLERİ KENARDAN İZLEDİM”

Muhammed Atikullah, tabirinde şunları söyledi:

“Olay günü alkol aldım ve cami civarında dolaştığım sırada Ayşegül’ü gördüm, beğendim ve gittiği istikamete hakikat gerisinden takip ettim. Tenha ve ağaçlık bir yere geldiğimizde, geriden yaklaşarak habersizce boğazını sıktım ve etkisiz hale getirmeye uğraştım. Birdenbire baygınlık geçirip, yolun kenarına düşerek başını çarptı. Sürükleyip, çalılık ve ağaçlık alana soktum. Pantolonunu çıkarttım. Etraftan sesler gelince pantolonunu giydirdim. Biraz uzaklaştım, sonra geri gelip yaşayıp yaşamadığını denetim ettim. Yüzünde sıcaklık ve ağzında köpük vardı. Çantasındaki ıslak mendil ile ağzını ve yüzünü sildim. Yarım saat ayıltmaya çalıştım, başaramayınca sırtıma alıp yol kenarına taşıdım. Yakın bir iş yerinden bir şahıs geldi. Bir araç durdu, sıhhat gruplarına haber vermelerini istedim. Kalabalık olunca biri kızı tanıdı ve ailesine bilgi verdiler. Olup bitenleri kenardan izledim hatta kız otomobile konulurken yardım ettim.”

”KAÇMADIM VE YARDIM ÇAĞIRDIM”

Olay nedeniyle üzgün olduğunu belirten Muhammed Atikullah, “Saklandığım konutta jandarma takımları tarafından yakalandım. Olay nedeniyle çok üzgün ve pişmanım. Bu olaya her ne kadar kalkıştıysam da kaçmadım ve yardım çağırdım. Kıza rastgele bir cinsel harekette de bulunmadım. Yalnızca soyup tekrar giydirdim, pişmanım” diye konuştu.

”CİNSEL İSTİSMAR” KUŞKUSU KESİNLEŞTİ

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada iddianame, tamamlandı. İddianamede; otopsi tutanağı, kuşkulu tabiri, hastane raporları, kamera imajları, olay yerinde tespit edilen gereçler ve kriminal inceleme tutanaklarından çıkarılan sonuçlar da yer aldı.

Savcılık, olay yerinde yapılan incelemelerde; Ayşegül’ün sürüklendiği ağaçlık alan içinde bulunan bayan iç çamaşırı, çorap, açılmış içi boş ıslak mendil poşeti ve kullanılmış 2 ıslak mendil ile Muhammed Atikullah’a ilişkin şort üzerinden alınan leke numunelerinde belirlenen meninin, emsal DNA örnekleri olduğunun tespit edilmesiyle şüphelinin Ayşegül’ü öldürmeden evvel ‘nitelikli cinsel istismar’ hatasını işlediğine kanaat getirdi.

ÖLÜM NEDENİ DE BELİRLİ OLDU

İddianamede yer alan otopsi raporuna nazaran, başına aldığı darbeler nedeniyle ağır yaralanan ve hastanede 132 gün ömür gayreti veren Ayşegül Aydın’ın; baş travması, boyun bölgesine yapılan baskıya bağlı gelişen beyin ödemi, beyindeki hasardan ötürü teneffüsün önemli azalmasına bağlı beyin dokusunun tahribatı ve gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

Muhammed Atikullah hakkında ‘nitelikli taammüden öldürme’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘nitelikli cinsel istismar’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Atikullah, 22 Eylül’de Gebze 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.