Bakan Kurum: 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Beşiktaş’ta bulunan  Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde Döngüsel İktisat ve Sıfır Atık Mavi” programına katıldı.

Bakan Kurum, programda iştirakçilere hitap etti.

2053’TE TÜM ATIKLARIMIZI DÖNÜŞTÜRECEĞİZ 

Kurum, Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan sıfır atık hareketiyle 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke haline geleceğini söyledi.

Kurum “Kuzeyiyle güneyini, doğusuyla batısını birbirine bağlayan ekolojik koridorlarla birlikte yeşil alanlarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Millet Bahçelerimizin bugün sayısı 450’ye ulaştı, 71 milyon metrekareye ulaştı.

Diğer özel etraf muhafaza bölgelerini, doğal SİT alanlarımızı, korunan alanlarımızı daima geliştirmeye devam ediyoruz ve Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan sıfır atık hareketiyle de 2053 yılında oluşan tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız.

2030 yılına kadar da tüm binalarımızı güç verimli hale getireceğiz ve ısıtma, soğutmada da yüzde 100 karbonsuzlaştırmayı inşallah sağlamış olacağız” dedi.

Bakan Kurum, “Sıfır atık projesi bir dünya markasıdır, otoritedir, rol modeldir. Sıfır atık mavi hareketiyle sıfır atık projesinin bir kesimi olan denizlerimizde, göllerimizde, kıyılarımızdaki, akarsularımızdaki çalışmamızla birlikte mavi vatanımız denizlerimizin, yeniden göllerimizin korunması noktasında yeni bir soluk getirmiştir, orijinal boyutlar kazandırmıştır” ifadelerini kullandı.

MARMARA DENİZİNİ MÜSİLAJDAN KURTARDIK

Bakan Kurum, “Tabi bu seferberlikle su kaynaklarımızdaki muhtemel çöp oluşumunu yeniden denize ulaşmadan, kaynağında önlüyoruz. Denizlerimizdeki paklık faaliyetlerini de her geçen gün arttırıyoruz.

Milyonlarca vatandaşımızla bir ortada olmak suretiyle onlara eğitim çalışmaları veriyoruz. Müsilajla uğraş ediyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde seferberlik ruhuyla 7 gün 24 saat çalışmak suretiyle Marmara Denizimizi müsilajdan kurtardık ve Marmara Denizimizi özel etraf müdafaa bölgesi ilan ederek Türkiye’nin bu manada en büyük deniz seferberliğine imza attık.

Daha pak bir dünyayı her şeyden daha çok bizler istiyoruz. İnanıyoruz zira dünyaya da yüzlerce yıl boyunca çevrecilik, doğaseverlik öğreten bir medeniyetin mensuplarıyız. Kararlıyız zira çocuklarımıza pak bir gelecek, daha hoş bir dünya, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

KARADENİZ’DE YAŞANAN SEL FELAKETİ

Son günlerde ülkemizde yaşanan sel felaketlerine dikkati çeken Bakan Kurum,  “İşte en son bu hafta başında da Karadeniz’in tamamında yüzlerce köyümüzde tekrar çok büyük sel afetlerine maruz kaldık. Hamdolsun almış olduğumuz tedbirler ve erken ikaz sistemimizle ki bu da dünyada birçok ülkenin uygulamaya geçmediği, ülkemizin bu afetlerle birinci sefer uygulamaya geçirdiği bir sistem.

Erken ikaz sistemiyle birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzden aldığımız bilgileri tekrar vatandaşlarımızın can güvenliğini teminat altına almak hedefiyle AFAD Başkanlığımızla birlikte sürecimizi yürütüyoruz ve kırmızı kodlu ihtar verdiğimiz kentlerimize hücresel data göndererek vatandaşlarımızı sel ve taşkın riski altındaki alanlardan uzaklaştırıyoruz.

SARI KODLU İKAZ SİSTEMİ

Yine sarı kodlu ihtar sisteminde de vatandaşlarımıza bildiriler göndererek, valiliklerimizde bu çalışmaları yaparak vatandaşlarımızı sel riski altındaki alanlardan uzaklaştırıyoruz. Aldığımız önlemlerle geçen yıl ki üzere hamdolsun büyük bir felaket yaşamadık.

Bir vatandaşımız kayıp, birde operatörümüz çalışma esnasında kayıp. Arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Önlemlerle birlikte yapılan dere ıslahları bu bölgedeki tersip bentleri, yeniden dere güzergahı üzerindeki çalışmalarla birlikte selin ve afetin tesirlerini azaltmış durumdayız.” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.