Bakan Özer, özel çocukları kabul etti

10-16 Mayıs tarihleri ortasında Engelliler Haftası’nda Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede engelli bireylerin hakları ve özel ihtiyaçları konusunda farkındalık oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor. 
 
Ulusal Eğitim Bakanlığı, özel çocuklara ve ailelerine her vakit dayanak olmaya devam ederken bu hafta içerisinde de tüm okul ve kurumlarda etkinlikler düzenliyor. 

 
Engelliler Haftası’nda farkındalık oluşturmak hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında özel eğitim okullarına devam eden farklı kademelerden 6 öğrenci, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ile birlikte Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Programa Bakan Yardımcısı Petek Aşkar da katıldı.
 
Gölbaşı Halise Arslan Özel Eğitim İlkokulu öğrencisi Hidayet Şancı, Ulusal Eğitim Vakfı Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu öğrencisi Aslı Yoldaş, Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencisi Fazilet Oğlak, Ümit Kaplan Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencisi Arda Burak Savut, Mithat Enç Görme Engelliler İlkokulu öğrencisi Ali Kerem Ayaoku, Doğan Çağlar Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencisi Çınar Akın Taşyapar’ın öğretmenleri ile birlikte yer aldığı heyeti Bakanlık Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda kabul eden Bakan Özer, öğrencileri ağırlamaktan büyük memnunluk duyduğunu belirtti. 

 
Bakanlığın tüm çocukların eğitime erişimini güçlendirme tarafında bir siyaset yürüttüğünü, bu bağlamda özel çocuklara farklı bir ehemmiyet haslettiklerini belirten Özer, şunları kaydetti: “Hem kaynaştırma öğrencisi olarak akranlarıyla eğitim gören hem mani kümelerine nazaran özel eğitim anaokulları, uygulama okulları ve özel eğitim meslek okullarına devam eden öğrencilerimizin ömür maharetlerini güçlendirmek için her vakit yanlarındayız. Her insan biriciktir. Kıymetli olan o biricikliği kuşatacak biçimde sistemler üretebilmek. Biz tüm çocuklarımızın ömür hünerlerini artıracak sistemleri kurduğumuz vakit mahzurların hiçbir manası yok. Biz Bakanlık olarak özel çocuklarımız ve ailelerimizin yanındayız ve bundan sonra da tüm imkânlarımızla yanlarında olmaya devam edeceğiz. Çocuklarımızın eğitime erişimini sağlayan, gereken hâllerde meskende eğitim veren tüm öğretmenlerimizi emeklerinden ötürü kutluyorum.”
 
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ve genel müdürlükteki tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Bakan Özer, kısa hitabının akabinde çocukları dinledi. 

 
Kendilerini davet ettiği ve her vakit yanlarında olduğu için Bakan Özer’e teşekkür eden öğrenciler, okullarında aldıkları eğitimden ve hobilerinden bahsetti. Çocukların her birini tek tek tebrik ederek alkışlayan Bakan Özer, onlara muvaffakiyetler diledi. 
 
Özer, genç ulusal futbol kadrosunun kıymetli oyuncularından biri olan Çınar Akın Taşyapar ile de gurur duyduğunu belirtti. 
 
Öğretmenlere “Özel çocuklarımız sizlere emanet.” diyerek seslenen Özer, kendilerinin de özel çocukların eğitime erişimini artırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. 
 
Öğrenciler, bugünün anısına Bakan Özer’e Kütahya Simav Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri tarafından üretilen seramik bir ses yükseltici gramofon ikram etti. Bakan Özer’in de çocuklara küçük ikramları oldu.
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.