Bakkalda enflasyon tesiri: Bardakla sıvı yağ, kaşıkla salça

Uğur Yıldız

İZMİR – Ekonomik krizin gittikçe derinleşmesiyle birlikte gelen artırım furyasından sırf müşteriler değil tıpkı vakitte esnaf da etkileniyor. İzmir’in Konak ilçesine bağlı Buyruk Sultan Mahallesi, Roman halkının ağır olarak yaşadığı bir bölge… Geçimlerini müzisyenlik ve hurdacılıkla sağlayan mahalle sakinleri besin alışverişlerini günlük olarak yapmaya başladı. Mahalleli bardakla sıvı yağ, kaşıkla da salça alıyor.

‘PET BARDAKTA YAĞ, KAŞIKLA SALÇA SATIYORUM’

Mahallenin 70 yıllık bakkalını işleten Hüseyin Etliler, veresiye defterinin dolduğunu, mallarını tedarik etmekte ve satmakta epeyce zorlandığını söyledi. Yaşanan krizle ilgili konuşan Etliler şunları söyledi:

“Zorluklarımız pandemi periyodunda başladı. Çok dert çektik.10 gün dükkânı kapatmak zorunda kaldık. Bu kademede rastgele bir yerden de yardım görmedik. Pandemi devrinde esnaf olarak çok veresiye verdik. Bu yılla bir arada esnaf olarak artırımları takip bile edemedik. Malların fiyatı yüzde 60 arttı, devam eden süreçte yüzde 80 artırım geldi. Bu biçimde olunca çok zorlandık. Biz bunları yaşarken müşterilerimiz de çok meşakkat çekti. Zira 20 TL’ye aldığı sigarayı şu an 28-30 TL’ye alıyor. Ekmek 2,5 TL iken 4 TL oldu. Alım gücü niyet biz de talebe nazaran mal ayarlamaya başladık. Veresiye satışımız da bu devir güzelce çoğaldı. Yağ alamayan sıkıntı durumda çok insan var burada. Ben de tahlil olarak talebe nazaran malzemeyi ayarlamaya başladım. Pet bardakta, pet şişede yağ satıyorum. Kavanoz halinde salça satamayınca da kaşıkla salça satmaya başladım. Ne yazık ki evvelki periyoda nazaran inanılmaz berbat durumdayız. Düşünün ki sıvı yağı, pet bardaklara ya da küçük su şişelerine dolduruyoruz bu türlü yaparak insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

‘KRİZ VAR, İŞ YOK’

Ekonomik krizin tahlili için de 2023 seçimlerini umutla beklediklerini belirten Etliler, “Ülkenin başına ekonomiyi, sanatı bilen birinin geçmesini isteriz. Bu türlü geri kalmış mahallelerde kültür sanat ve spor faaliyetlerine muhtaçlık var. Seçim vakti oy almaya gelen siyasetçiler verdikleri vaatleri gerçekleştirmediler” diye konuştu.

Röportaj esnasında bakkala giren bir müşteri ise “Ben taksicilik yapıyorum. Kriz var, iş yok. Salçayı kaşıkla alıyorum. Konut kiraları arttı, beşerler kirasını ödeyemiyor. Taksiyle kısacık aralıkta çok bir fiyat çıkıyor, bu yüzden taksi kullanımı da düştü. Sonuç da hiç değişmiyor. Daima olduğu üzere garibanlar iş bulamıyor, enseleri kalın olanlar ise istediği işe giriyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.