Beyin Yakan Nebati Tezi: 16 Liraya Dayanan Dolar 8 Lira birden Düşecek! Yeni bir 21 Aralık Operasyonu…

Piyasanın gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 26 Mayıs’ta duyuracağı faiz kararına odaklandı. Reuters’ta konuşan ekonomistler Mayıs ayında Merkez Bankası’nın faiz kararının sabit tutulacağı tarafında lakin yıl çıkmadan Merkez Bankası’nın faiz arttırımına mecbur kalacağını hatta şu an 14 olan faiz oranının 20’ye çıkarılacağını düşünüyor. Son iki haftadır dolar 14 lira bandından 16 liraya dayanması piyasalarda kaygılara neden oldu.

21 ARALIK OPERASYONU TEKRARLANACAK

Merkez Bankası’nın eylül ayından başlayarak ekim, kasım, aralık aylarında faiz indirimine gitmesi doların ateşini yükseltti faiz 19’dan 14’e kadar düşürüldü. Toplamda 500 baz puanlık indirim yapıldı. Lakin bu indirim doları 7 liralardan 18 liraya kadar yükseltti. Kasım ayında başlayan dizginlenemeyen yükselişe 21 Aralık tarihinde Kur Muhafazalı Mevduat açıklaması ile operasyon düzenlendi ve dolar 7 lira birden düşerek 18 lira bandından 11 lira bandına gerilemişti. Ekonomistler 16 lira düzeylerinde seyreden dolar için yeni bir operasyon hazırlığında olunduğunu tez ediyor.

Kur Muhafazalı Mevduat ise Hazine’ye ve Merkez Bankası’na ağır bir yük getirdi. Merkez Bankası Kur Muhafazalı Mevduata doları olup geçenlerin farkını ödeyecek. Hazine ise bankada lirası olan ve Kur Muhafazalı Mevduata geçiren hesap sahiplerinin fark ödemelerini yapacak. Bu hazineye ve Merkez Bankası’na ekstıra bir yük olarak yansıyor.

NEBATİ ALTINA DAYALI SERTİFİKA VE TAHVİL SATIŞINA BAŞLADI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruda Borsa İstanbul’un 23 Mayıs tarihinde başlayarak bankalara altına dayalı tahvil ve altına dayalı sertifika satışı yapacağı belirtilmişti. Bu kararın borsaların kapalı olduğu hafta sonunda açıklanması dikkat çekmişti.

NEBATİ’NİN YENİ ATAĞI BANKACILARI KORKUTTU

Kur Muhafazalı Mevduat uygulamasından umduğunu bulamayan hükümetin gündeminde artık de enflasyon muhafazalı tahvil seçeneği var. Nurettin Nebati’nin masasındaki Enflasyon Muhafazalı Tahvil bankacıları korkutuyor. Yeni eserin cazip olması durumunda bankada hesabı olan mevduat sahiplerinin mevduattan çıkacakları ve parasını Enflasyon Muhafazalı Tahvil’e yatırmasından endişelenilyor. Özel bankalardan para çekilmesi durumunda özel bankaların nakit para ezasına düşeceği korkutuyor.
Reuters’a konuşan ekonomistler Kur Muhafazalı Mevduat’tan uzaklaşacak kadar cazip olan ve ya cazip olması için yapılacaklarla özel bankalardan paraların çekileceği ve Merkez Bankası ile Hazine’nin yeni kaynağa kavuşacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.