Blue Origin’den başarısız deneme: Dakikalar içinde zarurî iniş yaptı

Blue Origin’in Teksas’ın Cape Canaveral Uzay Üssü’nden 23’üncü sefer fırlatılan New Shepard isimli kapsülü, havalandıktan kısa müddet sonra roket kısmında yaşanan sorun nedeniyle seyahatine devam edemedi.

Uzay firmasının Twitter adresinden yapılan açıklamada, “Bugünkü uçuş sırasında destek motor sisteminde arıza yaşandı. Kapsül kurtulma sistemi kapsülü motor kısmından muvaffakiyetle ayırdı. Güçlendirici yere çarptı. Bildirilen rastgele bir yaralanma yok.” sözleri yer aldı.

Firmanın fırlatma anını gösteren görüntü paylaşımında, roket kısmından kurtulan kapsülün dakikalar içinde Teksas’taki bir çöle paraşütle iniş yaptığı görüldü.

Roketin 8 bin 500 metre yükseklikte yaklaşık 1125 kilometre süratle giderken arıza yaptığı ve kapsülle yaklaşık 11 bin 300 metre irtifadayken ayrıştığı belirtildi.

UZAY TURİZMİ HAZIRLIĞI

Şirket, New Shepard’ı hala insansız uzay seferleri için kullansa da sistemin gelecekte uzay turizmi için kullanılması, alt yörüngeye beşerli seferler düzenlenmesi planlanıyor.

Uzay turizmi kapsamında en son geçen ay fiyatlı bir uçuş gerçekleştiren Blue Origin firması bugüne kadar 31 kişiyi 10 dakika süren uçuşlar için uzay hududuna taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.