Boğazına iki madeni para kaçan öğrenciyi öğretmen kurtardı: ‘Heimlich’ hareketi hayata döndürdü

Osmangazi ilçesindeki 1. Murat İlkokulunda tahsil gören Yemen asıllı Norveç vatandaşı 8 yaşındaki Ezdin Khalid’in nefes alamadığını fark eden sınıf öğretmeni, yan sınıfta ders veren meslektaşı İbrahim Eroğlu’ndan yardım istedi. Birinci yardım bilgisi olan Eroğlu, evvel sırtına vurduğu Khalid’e, Heimlich hareketi uyguladı.

BOĞAZINDAN İKİ ADET ‘1 LİRA’ ÇIKTI

Öğretmenin yaptığı müdahale sonrası boğazından iki adet 1 lira çıkan öğrenci, rahat nefes almaya başladı. Olay, okuldaki güvenlik kameralarınca kaydedildi.

ÇOCUK BİRİNCİ ANDA MORARMIŞTI”

Sınıf öğretmeni İbrahim Eroğlu, çocuğun nefes alamadığını görünce daha evvel bildiği müdahaleleri yaptığını söyledi. Eroğlu, “Çocuk birinci anda morarmıştı, nefes alamıyordu. Onu görünce zati bir şey yuttuğunu fark ettik. Birinci yardımda öğrendiğimiz hamleyi uygulayarak hayata döndürdük” dedi.

Öğrencinin Bursa’da annesiyle yaşadığını lisana getiren Eroğlu, babasının ise Norveç’te olduğunu aktardı.

“Can kurtarmam, bir canlının hayatını kurtarmak çok büyük bir memnunluk verdi” tabirini kullanan Eroğlu, öğrenciyi bir müddet müşahede altında tuttuklarını, rahat nefes aldığını, düzgün olduğunu görünce ailesine teslim ettiklerini bildirdi.

Okul müdürü Vahdet Okulevi ise olayı güvenlik kamerasından gördüğünü belirtti.

Birinci yardım bilgisinin ehemmiyetine dikkati çeken Okulevi, “Mutlaka her öğretmenin birinci yardım eğitimi alması gerektiğini düşünüyoruz. İbrahim öğretmenimiz de bunu bildiği için çabucak müdahale ederek hayat kurtardı. 1-2 dakika gecikse çok geç kalmış da olabilirdik. Öğretmeniz yerinde müdahaleyle bir hayat kurtardı, çok sevinçliyiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.