CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Milletin Sesi’ mitinginde konuşuyor: ‘Bayramlarda emeklilere minimum fiyat kadar iki ikramiye vereceğiz’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yurttaşları kürsüye çıkararak kendi problemlerini lisana getirmelerini sağladığı “Milletin Sesi” mitinglerini bugün Balıkesir’de sürdürüyor.

Milletin Sesi mitinglerinin üçüncüsü Lozan’ın yıldönümünde Balıkesir’de saat 18.30’da Kuvâ-yi Ulusala Meydanı’nda başladı. CHP Merkez İdare Şurası üyeleri, Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını halkın ortasında takip ediyor.

Yurttaşların akabinde açıklamalarda bulunan CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının satır başları şöyle oldu:

Milletin Sesi’ni dinlediniz. Bu sesi geniş kitlelere ulaştırmanın yanında Ankara’daki sağırlara da duyurmak zorundaydık. Onların da duyması lazımdı. Milletin ortasında oturan, milletin halini düşünen yöneticilere gereksinimimiz var. Toplandığımız meydan sıradan bir meydan değil. Kuvâ-yi Ulusala Meydanı. Kuvâ-yi Milliyeciler var burada. 

Lozan’ın yıldönümünü bayram ilan edeceğiz. Bu teklifi yaparken akla karayı bir daha göreceğiz. Bu teklifi TBMM Genel Şurası’na getirirken kimlerin vatansever olduğunu daima bir arada göreceğiz. O gün TBMM’nin Genel Heyeti’ni izlemenizi isteriz. Lozan’ın ne olduğunu 7 düvele anlattık. Şimdi kendi ülkemizde birtakım çevrelere anlatamadık. Onu da anlatacağız. Türkiye bütün mazlum milletlere örnek olan, önderlik yapan bağımsızlık savaşını veren ülkedir. 

İki kırmızı çizgimiz var. Vatanımız ve bayrağımız. Vatanımıza ve bayrağımıza canımız feda. Kimliği, inancı ne olursa olsun vatanına ve bayrağına bağlı herkesin kucaklaşması lazım. Vatanına ve bayrağına bağlı herkesin başımızın üstünde yeri var. 

Beş cente muhtaç bir Türkiye gerçeği var bugün. Türkiye kanla gözyaşıyla kuruldu. Bu sahiden yola çıkmamız lazım. Bu ülkenin bir prestiji, bir saygınlığı var. Bütün mazlum milletlere örnek olma durumu var. Devletin dini adaletse adaleti yine getirmek zorundayız. Hangi görüşten olursa olsun herkes hak, hukuk, adalet diyor. Bu ülkeye hakkı, hukuku, adaleti kesinlikle getireceğiz. Bize inanın.

Rüşvet alan büyükelçilere de hesap soracağız. Uyuşturucu baronları onlarla çaba edeceğiz. Uyuşturucu baronları ile fotoğraf çektirenlere de hesabını soracağız. Birlikte uğraş etmek zorundayız. Bir sefer daha söylüyorum bize inanın, gize itimadın, bizimle yürüyün. Hak, hukuk, adalet için bizimle yürüyün. 

Bu tertibi değiştireceğiz. Merhum Ecevit’in dediği üzere; “Ne ezilen, ne ezen insanca hakça bir düzen” getireceğiz. Emekliler, EYT’liler. Çözdüler, çözdüler, çözemediler, biz çözeceğiz. Meraklanmayın.  İktidarımızda bayramlarda emeklilere minimum fiyat kadar iki ikramiye vereceğiz.

ÜRETİCİ, ÇİFTÇİ VE HEKİM KONUŞTU

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından evvel 46 yaşındaki üretici pazarı esnafı Esma Ay, 68 yaşındaki çiftçi Ali Duman ve Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dün mezun olan 24 yaşındaki hekim Arif Onur Poyraz konuştu.

Üretici pazarı esnafı Esma Ay, tüm bayanların sıkıntısını anlatmak için kürsüye çıktığını lisana getirerek, şunları söyledi:

“Biz bundan 20 sene evvel hayvanımızın yemini, kendi unumuzu fabrikamıza ekinimizi koyardık. Ben Balya’nın Göloba köyündenim. Unuttum heyecandan. Bizim köyümüz 40 hane. 40 hanede yaşamaktayız. Hepimiz çiftçilik yaparız. Biz iki gün harman alırdık. Ekinimizi çıkarırdık. Ondan sonra hayvanlarımızın yemini, unumuzu. Artanını satardık. Herkes bizim üzereydi. Lakin artık biz mazotumuzu alamaz hale geldik. Ben artık çiftçilik yapıyorum. Bahçe zerzevatı satıyorum. Sabahleyin kalktım mı benim eşim değneği alıyor, motorda ne kadar mazot var diye bakıyor. Sanki bizi mazot nereye kadar götürür. Bakın şöyle dört parmaksa güzel, bugün pazar yerine varacağız, malımız zebil olmayacak diye. Pazar yerine vardığımızda mazotumuzu alıyoruz. Çok şükür diyoruz. Bugünümüzü kurtardık. Fakat bu durumlara düşüren… Çok heyecanlandım kusura bakmayın burası öbür türlü… Zerzavat satarak kızımı üniversite okuttum fakat iş yok. Bütün anne ve babalar benim durumumda. Herkesin çocuğu işsiz. Üniversiteyi bitirdi, çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Annelerin, babaların da o denli. Çok heyecanlandım kusura bakmayın.”

CHP GENEL LİDER YARDIMCISI GÜLİZAR BİÇER KARACA: PERSONELİN İŞÇİNİN TEK BİR FERYADI VAR, KURTARIN BİZİ DİYORLAR

CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP’nin düzenlediği “Milletin Sesi Miting’i” öncesinde Balıkesir’de ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Karaca, şunları söyledi:

“CHP çok uzun vakitten beri Genel Liderimizin önderliğinde ‘Milletin Sesi’ olmak ismine mitingler başlattı, Mersin’den biliyorsunuz. Bugün üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Nitekim üç gündür, Körfez bölgesinde çalıştım. Beşerler, bizim hiçbir şey söylememize gerek kalmadan, ‘Biz oradayız. Biz orada sesimizi, çığlığımızı duyurmak için geleceğiz’ dediler. Alışılmış bugün, bu meydanda olması hayli manalı. Lozan’ın yıl dönümündeyiz. Bu ülkenin tapusu, Lozan’ın yıl dönümüzdeyiz ve önümüzdeki yıl, 2023 yılında bugünü, 24 Temmuz’u Lozan Bayramı olarak kutlamanın heyecanıyla buradayız.

“TAŞIMA YOK, HERKES GÖNLÜYLE GELİYOR”

Balıkesir’de aslında mevsim olarak tarımın, turizmin çok fazla olduğu bir mevsim. Lakin beşerler o kadar bunalmış ve o kadar deva arar duruma gelmişler ki buraya gelip, Genel Liderimizden kaygılarının dermanını, halkın iktidarında kederlerinin çarelerini dinlemeye gelecekler. Şu sıcakta, daha dört saat var ve alan yavaş yavaş dolmaya başladı. Taşıma yok. Herkes gönlüyle geliyor. Otobüsler gönderip aldırmıyoruz. Herkes akın akın Lozan’ın yıl dönümünde Kuvayı Ulusala Meydanı’nda milletin sesini dinlemek için geliyor.

“İNSANLARIMIZ ÇOK GÜÇ DURUMDA”

Ben Körfez bölgesinde çalıştım. Zeytincilik biliyorsunuz burada çok yaygın. Zeytinin maliyetiyle artık vatandaş o kadar güç anlar yaşamaya başlamışlar ki ‘Zeytini toplatacak yevmiye paramız yok. Sayın Genel Liderimiz bunu söylesin’ diyorlar. Tekrar ayrıyeten orman köylüleri, artık ormanlarla yan yana, hısım olarak yaşarlarken diyorlar ki ‘Biz ormana girebilmek için, ormanları koruyabilmek için otomobillerimizin plakalarını 34 ya da öbür plakalar, lüks otomobiller almak zorunda kalacağız’ diyorlar. Vatandaş her yerde; turizmci şikayetçi. Beklenen, maalesef hayat pahalılığıyla, ekonomik buhranla gelen, beklenen turizm gerçekleşmedi. Zeytin üreticileri önemli manada sıkıntılı. Orman köylüleri çok önemli manada mağdur. Aslında Balıkesir’in her köşesinden bütün esnafın, bütün üreticinin, emekçinin işçinin tek bir feryadı var. ‘Kurtarın bizi’ diyorlar. Her yerde maalesef insanlarımız çok sıkıntı durumda. Lakin şunu söylüyorlar. ‘Artık biz, saraya sesimizi duyuramıyoruz. Bizim tek umudumuz kaldı. Kılıçdaroğlu ne derse, saray onu yapıyor. Lütfen Genel Başkan’a bunu söyleyin. Bunu söylesin.’ Herkesin tek tahlil adresi, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu olmuş.”

CHP GENEL LİDER YARDIMCISI AHMET AKIN: VATANDAŞIMIZIN NEZDİNDE AK PARTİ İKTİDARI SONLANMIŞTIR

Miting öncesinde ANKA Haber Ajansı’na konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun yurttaşlara umut olduğunu lisana getirerek, şunları söyledi:

Önümüzdeki birinci seçimde iktidar olup, üretici, öğrenci, tabibi, genci, yaşlıyı, bütün milletimizi rahatlatacağız. Bütün milletimiz rahat bir nefes alacak.”

“GENEL LİDERİMİZ KEMAL KILIÇDAROĞLU BÜYÜK BİR HASRETLE BEKLENİYOR”

Akın, Balıkesirli yurttaşların hayat pahalılığı ve enflasyondan şikayet ettiğini kaydederek, şunları belirtti:

“Esnaf sattığı malı yerine koyamıyor. Gençlerimiz Türkiye’de hayat umudunu kaybetmiş, yurt dışına gidiyor. Biz de diyoruz ki ‘Milletin sesi Millet İttifakı genç kardeşlerimizi ülkesine davet için çalışıyor’. Hayvancı üretimini bırakmış durumda. Masraflar almış başını gitmiş. Yani üretici, endüstrici kendi üretimi konusunda ıstıraplar yaşıyor. En büyük eza vatandaşımız önünü göremiyor. Yani istikrar bitmiş. İstikrarın sağlanması için vatandaşın önünü görmesi gerekiyor. O da nasıl sağlanır? İstikrarlı bir idareyle. İstikrarlı bir başkan ile. O da kimdir? Milletin sesi ve Millet İttifakı’nın ta kendisidir. Vatandaşımızın beklentisi bu istikamette. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Vatandaşımızın nezdinde AK Parti iktidarı sonlanmıştır. Vatandaşımız büyük çoğunlukla seçim istiyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, CHP bugün itibariyle Türkiye’nin birinci partisidir. Bu türlü değil diyorlarsa sandığı getirsinler vatandaşımız göstersin gerçeği. Vatandaşın umudu olmuştur, şu anda Millet İttifakı vatandaşın umududur. Umudu yücelten, milletin sesi mitingleri ile alana taşıyan Sayın Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir hasretle bekleniyor.

Şu anda beşerler bu sıcağa karşın geliyor. Dışarıda on binler var. İnanılmaz derecede bir iştirak var. İnşallah vatandaşımızın bu takviyeleri ve bu ilgisi iktidarda yerini bulacak ve rahat bir nefes alacak milletimiz.”

Akın, Kılıçdaroğlu’nun “Bize katılın” davetini karşılık bulduğunu kaydederek, “Umut, inanç, gelecek bizde ve inşallah önümüzdeki birinci seçimde iktidar da bizde. İktidar hesap verebilen, birebir vakitte şeffaf olabilen, milleti için çalışan bir iktidarı daima birlikte inşa edeceğiz” dedi.

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ FİKRET ŞAHİN: AKP İKTİDARI ARTIK SİYASİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ DURUMDA

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, CHP’nin düzenlediği “Milletin Sesi Mitingi” öncesinde Balıkesir’de ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Şahin, şunları söyledi:

“Bugün, Balıkesir tarihinin en büyük mitingini daima birlikte yapacağız ve Balıkesir’de tarih yazacağız. Lozan Anlaşma’mızın 99. yıldönümünde Kuvayı Milliye’nin başşehri olan Balıkesir’de tarihinin en büyük mitingini CHP olarak bizler düzenliyoruz ve Kuvayı Ulusala takımları, bugün bu meydanda olacak. Tüm millete sesleneceğiz. Düzenleyicisi CHP olmuş olmasına karşın, bu mitingin sahibi tüm Türkiye halkımızdır. Bizler diyoruz ki ‘CHP, Türkiye’nin birleştirici gücü ve bu meydandan Kuvayı Ulusala takımları, tüm Türkiye’ye seslenecek. Gelin katılın bize diyeceğiz.’

“İKTİDARDAN BİR BEKLENTİSİ YOK MİLLETİMİZİN”

Ülkemizin büyük bir değişime gereksinimi var. İktidardan artık yorulmuş, iktidardan bir beklentisi yok milletimizin. Umudu artık CHP’de ve CHP’nin takımları, Kuvayı Ulusala takımları artık Türkiye’yi yönetmeye hazır. Bunu buradan tüm Türkiye’ye sesleneceğiz ve göstereceğiz. O nedenle çok heyecanlıyız ve vatandaşlarımız da daha vakit olmasına karşın miting alanını bir epey doldurmuş durumdalar. Balıkesir bir tarih yazıyor ve bizler bu tarihe şahitlik ediyoruz burada.

“AKP İKTİDARI ARTIK SİYASİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ DURUMDA”

Vatandaşımızın artık bu iktidardan gelecek umudu yok. AKP iktidarı artık siyasi ömrünü tamamlamış durumda. Vatandaşımız, ekonomik badireyle boğuşur durumda. Biz bunu ekonomik buhran olarak nitelendiriyoruz. Vatandaş artık bunalmış. Artık geçim sıkıntısı yaşamak istemiyor. Çocuğunun geleceğiyle ilgili telaş yaşamak istemiyor. Eğitimde, sıhhatte kahır yaşamak istemiyor. Hastaneden randevu alma sorunu yaşamak istemiyor. Çocuklar meskende yatağa aç girmesin istiyor anneler. Babaları okul harçlığı vermek istiyor. Emekliler, torunlarına bayram harçlığı vermek istiyor. İşte, bunları sesi olacağız. Annelerin, babaların, geleceğini öteki ülkelerde arayan gençlerimizin sesi olacağız. Onlar burada kalmak istiyor. Kendi ülkelerine sahip olmak istiyorlar. Gençlerimizin kendi ülkelerine olan umutlarını tekrar buradan yeşerteceğiz. En kıymetlisi de Anadolu her vakit müsamahanın ve sevginin beşiği olmuştur. Anadolu’da insan sevgisi ve müsamahayı tekrar yeşerteceğiz. Daima birlikte, herkesi kucaklıyoruz ve gelin bize katılın diyoruz.”

CHP GENEL LİDER YARDIMCISI OĞUZ KAAN SALICI:TÜRKİYE’YE GÜÇLÜ BİR SES VERECEĞİZ 

Miting öncesinde CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Biz Kuvayı Ulusala partisiyiz. Bu mitingi düzenleyenler Kuvayı Milliyeciler. Balıkesir’in en büyük meydanı olduğu için Kuvayı Ulusala Meydanı’nı tercih ettik. Kuvayı Ulusala Meydanı’nda yapılıyor olması ve 24 Temmuz Lozan’ın 99’uncu yıl dönümüne denk geliyor olması ki Lozan Kurtuluş Savaşı meydanında kazanılan zaferin diplomasi açısından, diplomasi masasından tescil edilmesidir. O da başka bir zaferdir. Lozan’ın zafer olmadığını düşünen, Lozan’ı eleştiren ve Lozan’la ilgili sorunu olanlara bildiridir. Bugün CHP’liler buraya bütün ögeleri ile sahip çıkıyorlar. Kuvayı Ulusala Meydanı’ndan Türkiye’ye güçlü bir ses vereceğiz.

Hava çok sıcak. Bu mevsimde bu havanın olması anlaşılır. Şu anda Türkiye’de yeni bir sıcak hava dalgası olduğu söyleniyor. Ancak vatandaşımız canlı. Taleplerini yerine getirmek için Balıkesir’in her yerinden, Balıkesir’in farklı yerlerinden kalkıp geldiler. Daha da gelecekler. CHP’nin, Milletin Sesi olarak Kılıçdaroğlu’nun kelamının çok öne geçtiği bir durum ortaya çıkacak.”

CHP GENEL LİDER YARDIMCISI ERKEK: DERHAL SEÇİM

CHP Genel Lider Yardımcısı, Çanakkale milletvekili Muharrem Erkek, CHP’nin düzenlediği “Milletin Sesi Mitingi” öncesinde Balıkesir’de ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Erkek, şunları söyledi:

“Balıkesir’de heyecan çok yüksek. Bugün Lozan’ın 99. yılı. Lozan’ı anlamak için Sevr’e bakmak kafidir. Sevr’i yırtıp attı Lozan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi oldu. Kuvayi Ulusala Meydanındayız. CHP’nin temelinde Kuvayi Ulusala vardır. CHP’nin temelinde Anadolu ve Rumeli Müdafayı Hukuk vardır. Bağımsızlık vardır, özgürlük vardır. CHP olarak çok önemli bir hukuk çabası veriyoruz. Eşitlik, özgürlük, adalet, kardeşlik çabası veriyoruz ve 85 milyona sesleniyoruz: ‘Bize katılın’. Bu demokrasi gayretinde bize katılın.

Bugün Balıkesir tarihinin en büyük, en görkemli mitingini yaşayacak. Zira günlerdir Balıkesir’deyiz, parti meclis üyelerimiz, milletvekillerimiz, vilayet örgütümüz, ilçe örgütümüz vatandaş sandığı bekliyor. Vatandaş seçimi bekliyor. Zira itimadını ve prestijini kaybetmiş bir iktidar, saray iktidarı, Türkiye’nin hiçbir sıkıntısını çözemez. İnanç kaybı oldu, prestij kaybı oldu. Erdoğan da bu ucube sistem de iflas etti. Değişime muhtaçlık var. Birinci seçimde bu değişim gerçekleşecek. Türkiye rahat bir nefes alacak. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok lakin bunun için derhal seçim.”

AYRINTILAR GELİYOR… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.