CHP’li Akın: Elektriğe artırım mümkünlüğü gündeme gelecek

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrikte tavan fiyat uygulamasının iki ayda ikinci kere değişmesiyle ilgili açıklama yaptı. Akın, “Yaz aylarında yaşanabilecek muhtemel bir kuraklık durumunda, ithal girdili santrallerin elektrik üretim oranının artması, büyük bir artırım mümkünlüğünü gündeme getirecektir. Üretim maliyetleri arttıkça ulusal tarifede artırım baskısı da artmaktadır. İktidar kendi yanlış siyasetinin faturasını vatandaşa elektrik tarifesinde artırım olarak yansıtmamalıdır” tabirlerini kullandı.

‘ELEKTRİK KULLANMAK TÜRKİYE’DE LÜKS OLDU’

Elektrik üretim maliyetlerindeki artışın ulusal tarifeye artırım olarak yansıyabileceğine dikkat çeken CHP’li Akın, ANKA’nın aktardığına nazaran özetle şunları lisana getirdi:

“AK Parti, yüzde 127’yi bulan Cumhuriyet tarihinin en yüksek elektrik artırımını yılbaşında hayata geçirmişti. Toplumsal tarife olarak kullanılması gereken kademeli tarifeyi artırım yapma aracına dönüştüren iktidar, gelen yansıların akabinde KDV indirimi üzere göstermelik adımlar atmıştı. Buna rağmen yapılan fahiş artırımlar hala geçerlidir. Temel bir hak olan elektrik kullanımının lükse dönüştüğü Türkiye’de resmi datalara nazaran 2021 yılında 3,5 milyon abonenin elektriği faturasını ödeyemediği için kesilmiştir.

İktidarın yanlış para siyasetleri nedeniyle Türk lirasındaki kıymet kaybı sürmektedir. İthal kömür ve doğal gaz üzere dışa bağımlı girdilerle üretim yapan elektrik santrallerinin maliyetleri bu kapsamda daima artmaktadır. İktidar elektrik üretimindeki maliyet artışını frenleyebilmek gayesiyle, piyasasına sunulan tekliflerin arz ve talebe nazaran eşleşmesiyle belirlenen piyasa takas fiyatına (PTF) müdahale ederek 1 Nisan 2022 prestijiyle tavan fiyat belirlemiştir.

‘YANLIŞ SİYASET VATANDAŞA ARTIRIM OLARAK YANSIMAMALI’

PTF tavan fiyatı 1 Nisan 2022’de bir megavatsaat başına ithal girdili santrallerde 2 bin 500 lira, yenilenebilir ve yerli santrallerde ise bin 200 lira olarak belirlenmişti. Lakin 19 Mayıs 2022 tarihinde; evvel 2 bin 750 liraya çıkarıldı, sonra 1 Haziran 2022 prestijiyle de 3 bin 200 lira olarak uygulanması kararlaştırıldı. Böylelikle üretim maliyetlerini frenlemek gayesiyle getirilen PTF tavan fiyat uygulaması iki ayda iki kere değişmiştir. Bu durum iktidarın üretim maliyetlerindeki artışı durduramadığını göstermektedir. Yaz aylarında yaşanabilecek muhtemel bir kuraklık durumunda ithal girdili santrallerin elektrik üretim oranının artması büyük bir artırım mümkünlüğünü gündeme getirecektir.

Türk lirasında yaşanan inanılmaz kıymet kaybının temel nedeni iktidarın uyguladığı yanlış para politikalarıdır. İktidarın yanlış siyasetinin sonucunda artan döviz kuru nedeniyle sonlandırılmak istenilmesine rağmen elektrikte üretim maliyetleri denetim edilememektedir. Üretim maliyetleri arttıkça ulusal tarifede artırım baskısı da artmaktadır. İktidarı uyarıyoruz: Üretim maliyetlerindeki artışın nedeni uygulanan yanlış siyasetlerle Türk lirasındaki paha kaybıdır. Hasebiyle iktidar kendi yanlış siyasetinin faturasını vatandaşa elektrik tarifesinde artırım olarak yansıtmamalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.