Devlet Bahçeli unuttu, Odatv hatırlatıyor: Kılıçdaroğlu’nun önerisi, MHP’nin çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Toplantıda daha önce İzmir Çiftçi Buluşması’nda bahsettiği “Kırmızı Mazot” uygulamasını hatırlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olurlarsa Avrupa’da uygulanan “Kırmızı Mazot” uygulamasının getireceklerini ve çiftçinin düşük ücrete mazot alabileceğini söyledi.

“SANAYİCİYE VERDİĞİ GİBİ ÇİFTÇİYE DE VERMELİ”

Kırmızı mazotun önemini CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Odatv’ye anlattı. Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin girdi maliyetleri yüzünden üretmekte zorlandığını belirterek “Yurt dışından ithal buğdayı un ve makarna üreticilerine sübvanse ederek tonu 6 bin 700 TL ithal edip 4 bin 500 TL sanayiciye verdiği gibi çiftçi girdilerinde de mutlaka üretim için sübvanse edecek düzenlemeler sağlanmalıdır” dedi.

Mazotun geçen yıl 7 lira 85 kuruş litre fiyatının bu yıl 30 TL’ye çıktığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili “Geçen yıl bir ton taban fiyatla buğday satan çiftçi 307 litre mazot alıyordu.

Bu yıl taban fiyatla prim dahil 235 litre mazot alabiliyor. Çiftçi cebinde kalan para ile mazot alıp sürebildiniz kadar yeri sürüyor. Mazot fiyatı mutlaka düşmelidir” diye aktardı.

ÇİFTÇİYE KIRMIZI RENK

Avrupa Birliği’nde uygulanan “Kırmızı Mazot” uygulamasının Türk çiftçisi için de uygulanması gerektiğini belirten CHP’li vekil Gürer şöyle devam etti:

“Çiftçi mazotu kırmızı renkli vergiden arınmış bir fiyatla alması sağlanacaktır. Pompa ayırma uygulaması ya da yalnız çiftçinin kullanacağı mazotun kırmızı renkte olması ile bu yöntem uygulanacaktır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tarım sayımı 2001 yılından beri yapmıyor. Halen çiftçi mazotla kullandığı tarım aletleri biliniyor. Bu yolla çiftçimize uygun fiyatla mazot verilmesi sağlanacaktır. Çiftçi ne kadar mazot tükettiği belli.”

PEKİ, BU KIRMIZI MAZOT NEDİR

Kırmızı Mazot, Avrupa’da çiftçilere satılan ucuz mazot uygulamasına deniyor. Mazot, “Kırmızı” ismini renginden alıyor. Bu renk ayrımı sayesinde çiftçi olmayanların ucuz mazot kullanması engelliyor. Renkli mazot uygulaması Fransa ve Hollanda yaygın olarak kullanılıyor.

Renkli mazot uygulaması İngiltere, Fransa ve Hollanda’da yaygın olarak kullanılıyor. “Renkli Mazot” olarak da bilinen Kırmızı Mazot, farklı renklerde ve farklı amaçlar için birçok ülke tarafından kullanılıyor.

Çiftçiler için indirimli olarak özel tahsis edilen mazot Letonya’da sarı ve mavi, Estonya’da mavi, Norveç’te yeşil, Portekiz’de mavi, İspanya’da ise kırmızı renkte kullanılıyor.

2000 YILINDA “ KIRMIZI MAZOT” ÖNERİSİ MHP’DEN

“Kırmızı Mazot” uygulaması daha önce 2000 yılında dönemin MHP’li Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp tarafından gündeme getirilmişti.

Yusuf Gökalp bu uygulama ile AB ülkelerinin kendi çiftçisini çeşitli yollarla koruduğunu söylemişti. Bu uygulama ile Avrupa ve Türkiye’nin yarışacağını belirten Bakan şöyle konuşmuştu: “Türkiye’deki mazotun yüzde 19.6’sını çiftçi kullanıyor. Bu fazla bir miktar değil. Eğer çiftçiyi, gıdamızı ve geleceğimizi kurtarmak istiyorsak; yüzde 19.6 oranındaki mazotu Hollanda kadar ucuzlatalım. Komisyon bu öneriyi benimserse, çiftçi acı ilaç yerine, tatlı şurup, tatlı ilaç içer.”

Dönemin DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti 1999-2002 yılları arasında Türkiye’yi yönetmişti.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.