Etinizin Buzunu Vaktinde Çözmeyi Mi Unuttunuz? Bu Hile İle Etin Buzlarını Anında Çözeceksiniz!

Sadece biraz özel dikkat gerektiren buz çözme değil, birebir vakitte etin hakikat formda dondurulması da değerlidir. Et çok yavaş donarsa etin suyu kristalleşir. Bu etin hücre duvarlarına ziyan verir. Etin tadı hoş olmayacak ve doku bozuk görünecek. Eti nasıl süratli bir formda dondurursunuz? Eti her vakit dondurucunun ardına, duvarın yanına koyun. Bu, dondurucunun en soğuk yeridir. Dondurucunun -18 °C’den daha soğuk olduğundan emin olun ve nemin dışarı sızmasını önlemek için eti her vakit hava geçirmez ambalaja sarın. Bu ipuçlarını takip ederseniz, etiniz yumuşak kalacak ve tadı değişmeyecektir.

DONDURULMUŞ ETİ NE KADAR MÜHLET SAKLAYABİLİRSİNİZ?

Et dondurulurken devreye giren birçok faktör vardır. Etin kalitesine, ne vakit satın aldığınıza, konutunuza nasıl taşındığına ve konutta nasıl sakladığınıza bağlıdır. Ayrıyeten dondurucunuzun kalitesi ve sıcaklığı, eti saklarken büyük fark yaratır. Dondurulmuş etin ne kadar mühlet saklanacağına dair kimi yönergeler.

Eti dondururken temel kural şudur: Et modülü ne kadar büyükse, o kadar uzun mühlet taze kalır.
Dondurulmuş sığır eti saklayın: 6 ay
Dondurulmuş dana eti ve kuzu eti saklayın: 3 ay
Dondurulmuş kıymayı saklayın: 2 ay
Hazırlanmış dondurulmuş eti saklayın: 2 ila 3 ay
Et için ülkü sıcaklık -18 °C yahut daha da düşüktür.

SAĞLIKLI

Pek çok insan, gün boyunca eti dondurucudan çıkarıp buzunu çözmek için tezgahın üzerine koymanın sorun olmadığını düşünüyor. Kulağa ülkü geliyor, yalnızca sabahları buzdolabından eti almayı hatırlamanız gerekiyor. Lakin, birçok uzman buna karşı tavsiyede bulunur. Bilhassa tavuk ve sığır eti, buzları yanlış biçimde çözdüklerinde birçok makus bakteri yayabilir. Yani bu metot sizin için sağlıklı değil! Buz çözme yöntemlerinizden hastalanmayı önlemek için çok daha yeterli ve kolay bir numara var. Etiniz kısa müddette çözülür, lezzetini ve dokusunu korur ve hasta olmazsınız.

EN KISA MÜDDETTE BUZLARDAN KURTULMAK

Öncelikle etimizi buzluktan dışarıya alıyoruz. Boş bir metal tencereye ılık olacak halde suyu ek ediyoruz. Eti pişirme tepsisinin üzerine yerleştiriyoruz, üstüne de içi su dolu tencereyi koyuyoruz ve etin kalınlığına nazaran dakikalar içinde çözüldüğünü görüyoruz.

Bu formülün en hakikat usul olmasında birkaç neden var. Birinci olarak içi su dolu tencerenin ete yaptığı baskıdan ötürü buzun süratli çözülmesi. İkincisi ise metalin ısıyı çok daha yeterli iletmesi. Ilık suyun sıcaklığını ete çok daha güzel iletiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.