Fahrettin Altun: Siber vatanımızı gereken her formülle koruyacağız

Toplantıda konuşan Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, “Dezenformasyon bugün ülkelerimizin ve Türk dünyasının bütünlüğünü gaye alan bir ulusal güvenlik sorunudur. Vatandaşlarımızı ve ülkemizi olduğu kadar, siber vatanımızı da gereken her türlü sistem ve araçla savunacağız” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı “Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer Dördüncü Toplantısı”nın ikinci oturumu Beyoğlu’ndaki bir otelde düzenlendi. Toplantıya Türk Devletleri yetkilileri, bakanlar ve İrtibat Lideri Fahrettin Altun katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da videomesaj gönderdiği toplantıda Fahrettin Altun açıklamalarda bulundu.

“DİJİTAL FAŞİZMİN DESPOT UYGULAMALARINA MARUZ KALIYORUZ”

Bilhassa medyadaki dezenformasyona değinen Altun, sağlıklı ve yanlışsız haber almak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Altun, “Bugün burada yeni çerçevede Türk Haber Ajansları Birliği’nin kuruluşu noktasında bir karar aldık ve birinci toplantının da tekrar İstanbul’da gerçekleşmesi tarafında bir karar aldık. İnşallah bu birliği önümüzdeki ay itibariyle hayata geçireceğiz. Dezenformasyonla gayret için ortak biçimde işleteceğimiz düzenekleri neler olabilir, atacağımız adımlar neler olabilir bunların müzakeresi ve planlamasını tekrar burada ele aldık. Biz Türkiye olarak maalesef dezenformasyonun ve dijital faşizmin despot uygulamalarına ziyadesiyle maruz kalan bir ülkeyiz. Hatta, global dezenformasyon sorununa en fazla maruz kalan ülkelerin başında geliyoruz diyebiliriz. Elbette bu birebir vakitte bizim dezenformasyonla uğraş noktasında ulusal ve milletlerarası medyanın yanı sıra toplumsal medyada da değerli bir muktesebat geliştirmemizi, kıymetli bir direnç kapasitesi geliştirmemizi bir manada yol haritası ortaya koymamızı da beraberinde getirdi” dedi.

Fahrettin Altun, toplumsal medyada prestij suikasti yaşandığını bunun önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti. Altun, “Bulunduğumuz her yerde Türk varlığına kasteden ataklara, bizi yok saymaya çalışan küstahça teşebbüslere maruz kaldık, kalıyoruz. Her birimiz farklı boyut ve ölçekte bu tehditleri yaşadık, yaşıyoruz. İçinden geçtiğimiz post-truth, yani hakikat ötesi periyotta, dezenformasyon da bu mütecavizlikler için çok sık kullanılan bir sistematik araç haline geldi. Dezenformasyon bugün ülkelerimizin ve Türk dünyasının bütünlüğünü gaye alan bir ulusal güvenlik sorunudur. Hasebiyle dezenformasyonla uğraş için güç birliği yaparak aktif uygulamaları ve proaktif adımları hayata geçirmemiz son derece hayatidir. Bir avuç medya şirketinin kendini bireylerden ve devletlerden üstün gören uygulamalarla sergiledikleri despotluğa ve tahakküme itiraz etmeliyiz. Bununla da kalmayıp, bilhassa dijital mecralarda tüm insanlığın yararına hizmet edecek özgün model ve uygulamalar geliştirmeliyiz. Yeni teknolojiler ve dijitalleşmenin getirdiği imkanlarla yaşanan büyük ve süratli dönüşüm içinde, sabitemiz elbette her vakit ve yalnızca hakikat olmalıdır. Zira unutmayalım ki değişmeyen tek şey hakikattir ve biz her vakit olduğu üzere, hakikate sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu hakikat arayışını yankı odalarında boğmayı hedefleyenlerin karşısında duracağız. Vatandaşlarımızı ve ülkemizi olduğu kadar, siber vatanımızı da gereken her türlü usul ve araçla savunacağız” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.