Filistinli gazeteci Ebu Akile’nin ailesi Milletlerarası Ceza Mahkemesine şikayette bulundu

Ebu Akile ailesi, Twitter’dan yaptığı yazılı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta öldürülen Katar merkezli Al Jazeera Televizyonu muhabiri Ebu Akile’nin vefatından sorumlu tutulan İsrailli askerlerin cezalandırılması için Hollanda’nın idari başşehri Lahey’deki UCM’ye başvurduklarını bildirdi.

Açıklamada, halihazırda ICC’de devam eden soruşturmaya, Ebu Akile’nin vefatının de dahil edilmesi talebini içeren doküman ve kanıtların mahkemeye sunulduğu belirtildi.

“Al-Haq Sivil Toplum Kuruluşunca bugün açıklanan imgeler ve isimli kanıtların de kesin biçimde ortaya koyduğu üzere Tatlı ve arkadaşları, basın mensubu oldukları açıkça belirli olduğu halde gaye alındı.” sözlerine yer verilen açıklamada, adaletin yerini bulması ismine bir gün daha beklemek istemedikleri için ICC’ye başvurdukları vurgulandı.

Kendi kabahatlerine ait soruşturmanın, İsrailli savaş suçlularınca yapılmaması gerektiği kaydedilen açıklamada, ICC’nin soruşturmasına ek olarak ABD’ye, kendi vatandaşına karşı işlenen bu cürmün faillerini soruşturması daveti yapıldı.

Mahkemeye yapılan müracaatla ilgili Al Jazeera’deki haberde, Ebu Akile’nin kardeşi Anton’un “Daha evvel dediğimiz ve araştırmalarında gösterdiği üzere Sevecen ve arkadaşlarına maksat alınarak 16 sefer ateş edildi. Tatlı vurulduktan sonra ona yardım etmeye çalışanlara bile ateş ettiler.” formundaki tabirlerine yer verildi.

Anton’la birlikte mahkeme önünde açıklama yapan Al Jazeera’den Step Vaessen’in “Filistinli gazeteciler ve Filistin devleti, Hoş Ebu Akile’nin de içinde olduğu olaylara ait UCM’nin soruşturma başlatacağından umutlu.” formundaki değerlendirmesi aktarıldı.

Başvuruyu Filistin Gazeteciler Sendikası ve Memleketler arası Gazeteciler Federasyonunun (IFJ) da desteklendiği belirtildi.

Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile’nin, misyonunu yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi yansılara neden olmuştu.

Filistin Başsavcılığı’nın yanı sıra ve çok sayıda milletlerarası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun bilakis İsrail ordusu, şimdiye kadar Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.

İsrail ordusu, 4 Temmuz’daki yayımladığı raporunda, Ebu Akile’nin cinayetinden “kimin sorumlu olduğunu belirlemenin mümkün olmadığını” sav etmişti.

ICC’deki Filistin soruşturması

Filistin devleti, 1 Ocak 2015’te işgal altındaki Filistin toprakları ve Doğu Kudüs’te 13 Haziran 2014 ve sonrasında işlenen kabahatlerin soruşturulması için mahkemenin yargı yetkisini kısıtlı olarak tanımış ve mahkeme, 16 Ocak 2015’te ön incelemesini başlatmıştı.

Filistin, 1 Nisan 2015 prestijiyle ICC’ye taraf ülke statüsü kazandıktan sonra 22 Mayıs 2018’de, Filistin olaylarını araştırması için ICC’ye “tam yargı yetkisi” vermişti.

ICC birinci derece dairesi 5 Şubat 2021’de verdiği kararda, mahkemenin Gazze, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve başka Filistin topraklarında işlenen cürümleri soruşturmak için yargı yetkisine sahip olduğuna ve Filistin’in mahkemeye taraf devlet olduğuna hükmetmişti.

Kararın gerisinde eski ICC Başsavcısı Fatou Bensouda, 3 Mart 2021’de İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında savaş cürmü işlemesiyle ilgili resmi soruşturmanın başladığını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.