Göç Yönetimi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı

Türkiye’de mültecilere karşı artan sert tavırla birlikte gelen tenkitlerden biri de seçimlere olası tesirleri.

Doğruluğu ıspatlanmamış datalar üzerinden yapılan seçim tenkitlerine karşı, Göç Yönetimi Ahenk ve İrtibat Müdürlüğü tarafından net bilgi verildi.

Hürriyet’e konuşan Göç Yönetimi Ahenk ve Bağlantı Genel Müdürü Gökçe Ok, Suriyelilerin seçime bir tesiri olamayacağını vurguladı.

“113 bin Suriyeli oy kullanabilecek”

Türk vatandaşı olan Suriyelilerin yüzde 50’sine yakın bir kısmının Türk vatandaşı dahi olmadığını vurgulayan Ok, “Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 vilayetine dağılmış durumda. Seçimlere bir tesirleri kelam konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir vilayette, bir ilçede oturmuyorlar ki.” tabirlerini kullandı.

Adreslerinde bulunmayanların süreksiz muhafazaları askıya alındı

Büyük kentlerde kayıt alınmadığını hatırlatan Ok, “İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay üzere 15 vilayette artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet, hem süreksiz müdafaa ve hem de memleketler arası müdafaa olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık. Adreslerinde bulunmayanların süreksiz müdafaa kayıtlarını askıya aldık.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.