Gökyüzüne bakanlar korktu: “Uzaylılar geldi”

Yeni Zelanda’da dün gece gökyüzündeki yıldızları seyreden çok sayıda kişi, tuhaf bir spiral ışık imajıyla dehşete düştü. Gizemli ışığın nedeniyle ilgili çok sayıda komplo teorisi toplumsal medyada süratle yayıldı.

Yeni Zelanda’da dün gece gökyüzünde görülen sıra dışı spiral ışık imajı, şaşkınlık ve endişe yarattı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine nazaran ülkedeki Stewart Island/Rakiura adasında yaşayan yıldız gözlemcisi Alasdair Burns, arkadaşından “Dışarı çık konut gökyüzüne bak” iletisi aldığını anlattı. Dışarı çıkınca karanlığın ortasında büyük ve spiral biçimindeki mavi ışığı gördüğünü söyleyen Burns, “Büyük bir spiral galaksi üzereydi. Tüyler ürperticiydi” dedi.

BİLİMSEL NEDENİ AÇIKLANDI

Ülkede çok sayıda kişi de, ışığın fotoğraflarını toplumsal medyada paylaşarak yaşadıklarını kaygıyı lisana getirdi. Kimi bireyler ışığın uzaylılara ilişkin UFO olduğunu, kimileri da yabancı roketlerden ya da bir ışık gösterisinden kaynaklanabileceğini belirtti.

Auckland Üniversitesi’nden fizik profesörü Richard Easther ise bu tuhaf ışığın bilimsel nedenini açıkladı. Dünya’nın yörüngesine uydu taşıyan roketlerin vakit zaman bu çeşit formlar oluşturabildiğini söz eden Easther, “Roketlerin temelde su ve karbondioksitten oluşan yakıtı kısa vadeli olarak Güneş’in yansıttığı bu türlü bir bulut kümesi oluşturur” dedi.

Easther, bu ışığın büyük ihtimalle SpaceX’in dün Florida’dan fırlattığı roket tarafından oluşturulduğunu söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.