Güç darboğazı mobiliteyi öğretecek

Otomotiv bölümü çip kriziyle boğuşmaya devam ederken, artık de Rusya – Ukrayna tesiriyle güç darboğazına giriyor. Tedarik müddetlerinde yaşanan uzatmalı periyot daha tam sonuca bağlanmadan güç badiresi üretimleri sekteye uğratıyor. Dacia, Renaulution stratejik planının açıklanmasından sonra Paris’te yeni logo ve konseptin tanıtıldığı aktiflikte açıklamalarda bulunan MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, güç krizinin boyutuna değindi. 2022’de kestirim edilemeyen Rusya-Ukrayna gerginliğine bağlı olarak piyasa şartlarının hayli değiştiğini vurgulayan Çağdaş “Yurt dışında maliyet kaynaklı önemli bir enflasyon oluştu. Bu enflasyon tabi maliyetlerle birlikte araç fiyatlarını üst çekti. Biz Renault olarak bundan makûs etkilendik. Fiyatlarımıza yansıtmak zorunda kaldık. Üretici açısından bakıldığında yüzde 30’luk bir artış yaşandı. Lakin Türkiye’ye yansıması ÖTV tesiriyle daha yüksek düzeye çıktı. Bu şartlarda Türkiye pazarı bu sene ferdî inancıma nazaran 700 bine tahminen ulaşabilir” dedi.

Enerji darboğazının geldiği durumun belirli olduğunu aktaran Çağdaş, Avrupa’da arkası gerisine fabrikaların kapandığını söz ederek “Dolayısıyla insanların daha tasarruflu ve sürdürülebilir mobilite araçlarını tercih etmesi gerekiyor” yorumunda bulundu. “Küresel sıkıntılar sebebiyle kesim tedarikinde yahut araç tedarikinde birtakım meselelerle karşı karşıya kalmış olabiliriz” diyen Çağdaş konuşmasına şöyle devam etti: “Bunu yalnızca bizim markamız yaşamıyor. Genel bir durum kelam konusu. Biz bir modül bulunabilirlik oranıyla çalışıyoruz. Buna karşın bizde modül sorunlarıyla karşı karşıya gelebiliyoruz. Renault-Dacia en az modül bulunabilirlik ıstırabıyla anılan markadır.” Piyasada araç bulunmayınca bunun menfaatçilerinin çok olduğunu belirten Çağdaş “Fiyatların da enflasyonist yahut kur hareketleriyle artmasını bekleyen bir kesim bunun ikinci el ticaretini yapmaya çalışıyor piyasada. Bizim bununla ilgili kurallarımız var. Filoya verdiğimiz bir araç için kontrat imzalatırız” diye konuştu.

PARANIN KARŞILIĞI KALİTE OLARAK DÖNÜYOR

Geçtiğimiz yıl yeni kurumsal stratejik kimliğini açıklayan Renault Kümesi, Renaulution kapsamında Dacia amacını ‘ulaşılabilir fiyatlı mobilitede önder marka olma’ olarak paylaştı. 18 yılda 7.5 milyon araba satan marka, makul harcama yapan, özgürlüğe düşkün ve çok tüketimden kaçınan kullanıcıların beğendiği bir araba vizyonu ortaya koyuyor. Dacia, Renaulution planının sunulmasından yirmi ay sonra kendi marka tarihinde yeni bir sayfa açtı. Marka, müşterilerine ödediklerinin karşılığında en düzgününü sunma vizyonundan vazgeçmeden cazipliğini artırıyor. Dacia bunun için geçtiğimiz aylarda yeni bir kimlik, yeni logo, yeni showroomlar, yeni tasarım ve yeni renklere büründü.

DACIA 2023’TE YARIM MİLYON ADETE ULAŞACAK

Berk Çağdaş “2022 Ağustos sonu prestijiyle Dacia Türkiye olarak yüzde 5,2 pazar hissesi ve 23 bin 861 adet satışla toplamda yedinci, binek araba pazarında altıncı, ithal markalar ortasında ise en çok satılan ikinci marka pozisyonunda bulunuyoruz. Duster ise tıpkı periyotta 16 bin 936 satış adeti ile SUV pazarının başkanı ve en çok satılan ithal model. SUV segmentinde birinci günden bu yana ezber bozarak istikrarları değiştiren Duster birebir vakitte son 10 yıldır 4×4 segmentini aralıksız liderliğiyle domine ediyor. Türkiye, 2022 Ağustos sonu prestijiyle 169 bin adet ile dünyada en çok Duster satılan dördüncü ülke olarak dikkat çekiyor. Tüm bu bilgiler Dacia’nın Türk tüketicisi tarafından ne kadar beğeni topladığını ortaya koyuyor. 2023 yılında amacımız, 2004 yılında giriş yaptığımız Türkiye pazarında toplamda yarım milyonluk satış adedine ulaşmak” sözlerini kullandı.

MANİFESTO DACİA’NIN GELECEĞİNE İLHAM OLACAK

Marka birebir vakitte MANIFESTO konseptiyle yeni bir soluk getirecek. Konsept modeli, Dacia’nın gelecekteki modellerinde kullanılacak olan yenilikçi tahlillerin uygulandığı, tabiatla temaslı ve etraf dostu bir araç olacak. MANIFESTO konsepti geleceğe yönelik yeni bir model olmayacak lakin markanın muvaffakiyetini oluşturan pahaları ve nitelikleri daha da ileriye taşıyacak. Konsept araçta havasız lastik de bir öteki yenilikçi özellik olarak dikkat çekiyor. Berk Çağdaş “Bir arabada nitekim olması gereken özellikleri gelişen teknolojiyle daima güncelleyen Dacia, akıllı tahliller sunan bir fiyat performans markası olarak müşterilerinin gereksinimlerine yanıt veriyor. Yenilenen eser yelpazesi ve MANIFESTO konsept arabası, yeni marka kimliğiyle birlikte Dacia’nın maceracı ruhunun bir göstergesi” açıklamasında bulundu.

‘PİYASADA BÜYÜK BİR FİNANSMAN SORUNU VAR’

Pazardaki daralmanın nedenlerinden de bahseden Berk Çağdaş, tüketicilerin taşıt kredilerine ulaşmada sorun yaşadığını anlattı. Çağdaş “Şu anda piyasada aldığımız duyumlar önemli manada finansman problemleriyle boğuşulduğu istikametinde. Bankaların kredi kullandırmaması ve yalnızca kamu bankalarının bunu sırtlanması piyasada yetersiz satış ile sakinliğe yol açıyor. Tüm markalarda ağustosta piyasadaki talebi karşılayacak stok vardı. İkinci elde araçta da satışlar bu doğrultuda durdu. Sıfırda da durdu. Yüksek kredi maliyetleri nakit alımı arttırdı. Yüzde 40’larda olan nakit alımlar yüzde 70’e kadar çıktı” diye konuştu.

‘1.5 AY EVVEL ÖTV’DE DÜZELTME TALEP ETTİK’

İkinci kıymetli nedenin piyasada önemli bir ÖTV beklentisi oluştuğunu söyleyen Berk Çağdaş “Herkes onu soruyor bize. Biz de bilmediğimizi söylüyoruz. ODD olarak bize ulaşan bir bilgi yok. ODD olarak biz ÖTV limitlerinde bir düzeltme yapılması gerektiğini aktardık. Şu anda kur artışı, enflasyon fiyatlara direkt olarak yansıyor. Böylelikle bundan 1 sene önce tümü yüzde 45 ÖTV’ye satılan araçlar yüzde 80 ÖTV’ye çıktı. Münasebetiyle ODD olarak burada bir düzeltme yapılması yararlı olabilir diye tavsiyemizi ilettik. Biz bunu yetkililere ileteli 1.5 ay kadar oldu. Bunun dışında bir duyumumuz yok. Üçüncü faktör ise araç bulunabilirliği. Bir endeks kurarsak. Talep faktörü 100’se krediye ulaşamama nedeniyle bu 90’a düşüyorsa, yüzde 10 tesiri oldu bu ay. Biz 90 satabilecekken şu anda 40 verebiliyoruz piyasaya. Birçok markada arkadaşlardan duyuyoruz 8 ay gecikme yaşayan var” dedi.

‘SATILAN ARACI JELATİNİYLE MAĞAZADA BEKLETMEK İSTİYORLAR’

Renault ve Dacia markalarında tedarik müddetlerinin 1 aya kadar düştüğünü ileten MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş “Azalmakla birlikte piyasada hala yatırım emelli araç almak isteyen müşteri var. Haziran, Temmuz ve Mayıs’taki kadar ağır değil azalmakla birlikte var. Birtakım perakende müşteri şunu istiyor; Aracı her şeyiyle satın alıyor. Sonra jelatinleriyle bizim koruma etmemizi istiyor. Sonra ikinci bir alıcıya bunu devretmek istiyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Ben bizim şubelerimizde bu halde 5-10 tane talebe rastladım. Bayi genelinde düşürsek bir epey var idi. Artık bu biçimde bir talep gelmiyor. Daha da azaldı diyebiliriz” yorumunda bulundu.

TALIANT YERİNE LOGAN GERİ GELEBİLİR

Renault Taliant ile iç pazardan geri dönüşler aldıklarını anlatan Berk Çağdaş “Bu külfetleri küresel idareye bildirdik. Birebir segmentte olan Yeni Dacia Logan bizim pazarımız için çok uygun bir araç. Bununla alakalı satış manasında küresel idarenin kararını bekliyoruz. Pazarda Logan satma ihtimalimiz var. Bu gerçekleşirse Taliant olmayacak.

HYUNDAİ’NİN VOLTAJI İZMİT’TE ARTACAK

Otomotiv bölümünde gitgide aktifliğini arttıran elektrikli arabalar için geri sayım çoktan başladı. Bugün neredeyse her markanın bir elektrikli modeli bulunurken Hyundai de Türkiye’deki ikinci elektrikli modelini tanıttı. 2030’a kadar 18 elektrikli modeli pazara sunacaklarını anlatan Hyundai Assan GM Berkel “Türkiye’deki fabrikada bu değişime ayak uyduracaktır” dedi.

Türkiye’de otomotiv kesimi tüm dünyada olduğu üzere kıymetli bir değişimin eşiğinde. Daha birkaç sene evvel elektrikli arabaların varlığından bile kuşku ederken, bugün dizel arabalardan mecburen vazgeçmiş bir toplumla karşı karşıyayız. Bu döngüyle birlikte markalar da birbiri gerisine elektrikli modellerini sıralarken, Hyundai de Türkiye’deki ikinci elektrikli modelini tanıttı. Türkiye’nin hibrit olarak tanıdığı IONIQ, artık tam elektrikli olarak Türkiye pazarına çıktı. IONIQ 5’in tanıtımında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, üretim yapan fabrikaların da dönüşüme gireceğini söyledi. Hyundai’nin 2030 yılına kadar 18 yeni elektrikli modeli piyasaya süreceğini açıklayan Berkel, 1.8 milyon adet satışa ulaşacaklarını aktardı. Berkel şöyle devam etti: “İzmit’te üretilen Hyundai marka araçların yüzde 85’i Avrupa’ya ihraç ediliyor. Avrupa en çok elektriklinin satıldığı bölgelerin başında geliyor. Bu değişimde Türkiye’nin durumu ne olur dersek; Şu an için net bir şey söyleyemem. Ama üretim manasında bu değişime yavaş yavaş ayak uyduracaktır.”

Avrupa’nın güç krizi içerisinde olduğunu ve Türkiye’de güç krizinin olmadığını belirten Murat Berkel kelamlarını şöyle sürdürdü: “Avrupa’da yavaşlama olursa şayet araba üreticilerinde tahminen bu tarafa yanlışsız ve başka üretim yapan ülkelere yanlışsız talep daha da artar. Orada markalar üretimlerini ne kadar artar bilemiyorum. Kapasitesine bağlı. Biz esasen kapasite üzerinde çalışıyoruz. 200 binden fazla üretime imza atıyoruz.”

EN DEĞERLİ HYUNDAI: IONIQ 5

Elektrikli IONIQ 5’in tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. 430 kilometre menzilli dünyada yılın arabası seçilen IONIQ 5 modeli 1 milyon 970 bin liraya satışa çıktı. Spor arabaları aratmayan performans, geri dönüşümlü materyaller kullanılarak hazırlanmış bir iç yer ve 430 km menzil sunuyor. IONIQ 5’i Türkiye’ye 72,6 kWh’lik bir pil paketi seçeneğiyle satışa sunuyor. Elektrik motoru 225 kWh (305 hp) ve 605 Nm üzere bir performansa sahip. Modelin E-GMP platformu, hem 400 V hem de 800 V şarj altyapılarını destekliyor. 350 kW’lık bir şarj aygıtıyla birlikte 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Yani, 100 km menzil elde etmek için yalnızca beş dakika şarj etmek kâfi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.