Hollanda Başbakanı Rutte’tan Türkiye, İsveç ve Finlandiya krizi açıklaması

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Hollanda’nın Lahey kentinde bir ortaya gelen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, basın toplantısında Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto edeceğini ait açıklamaları hakkında gelen bir soruya, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki görüşmeler sonucunda olumlu bir yol bulunacağını umuyorum” karşılığını verdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda’nın Lahey kentinde bir ortaya geldi. İki başkan görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlerken, başkanlar, Rus taarruz nedeniyle harabeye dönen Ukrayna’nın tekrar inşasını ele aldıklarını tabir etti.

Başbakan Rutte yaptığı açıklamada, Hollanda ile Almanya’nın birçok hususta işbirliği ve yakın dayanışma içinde olduğunu belirterek, “Maalesef bugün en kıymetli hususumuz Ukrayna’da devam eden savaş oldu. Ukrayna’ya insani, ekonomik ve askeri yardım yapmayı bir defa daha ele alarak yardım yapacağımızı kararlaştırdık. Savaştan sonra Ukrayna’nın tekrar yapılanmasını görüştük. Ukrayna’nın tekrar yapılanması için AB’ye tahlil teklifleri sunacağız. Bu mevzuda Dünya Bankası ve G7 ülkeleriyle de görüşmeler yapmak suretiyle dayanağımız devam edecek. 2055 yılındaki iklim beklentilerine ulaşabilmemiz ve güçte bağımsız olmamız lazım. Bunun için bu savaşın durması lazım. Rusya’nın Ukrayna’yı terk etmesi lazım” dedi.

“AVRUPA OLARAK RUS GÜCÜNE BAĞIMLILIKTANKURTULMAMIZ GEREKİYOR”

Avrupa ülkelerinin Rus gücüne olan bağımlılığına değinen Rutte, “Avrupa olarak Rus gücüne bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Güçte bağımsız olabilmemiz için komşu ülkelerle ortaklaşa yenilenebilir güç alanına yük vermeliyiz” tabirlerini kullandı.
Almanya Başbakanı Scholz ise yaptığı açıklamada, güç bağımsızlığı için tek yolun hidrojen, güneş ve rüzgar gücünden geçtiğini söz ederek, bunun için Hollanda, Belçika ve Danimarka ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını aktardı. Avrupa’nın Batı Balkanlara yanlışsız genişlemesi konusunda çalıştıklarını tabir eden Scholz, öteki AB ülkelerinin de buna takviye verdiğini tabir etti.

“TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA ORTASINDAKİ GÖRÜŞMELER SONUCUNDA OLUMLU BİR YOL BULUNACAĞINI UMUYORUM”

Basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini Türkiye’nin veto edeceğini açıklaması ile ilgili soruya yanıt veren Rutte, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmalarının tarihi bir dönüm noktası olarak gördük. Resmi müracaatın akabinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını dün duyduk. Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki görüşmeler sonucunda olumlu bir yol bulunacağını umuyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Scholz ise birebir soruya, “Her iki ülkenin NATO’ya girme teşebbüslerini selamlıyoruz. Öteki müttefiklerimiz de İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmalarını destekliyor. Umut ediyorum ki herkesin istediği bu iştirak kısa vakitte gerçekleşir” karşılığını verdi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.