İmam, komşusunun bakır kazanlarını çaldı

Çorum’un merkeze bağlı Üst Sarılık köyünde imamlık yapan H.İ.A., köyde komşusunun hurda ve bakır kazanını arkadaşıyla birlikte çalıp sattıkları teziyle yargı önüne çıktı. Vilayet Müftülüğü tarafından ihraç edildiği ileri sürülen imam, sorgu evresinde ve mahkemede kabahatini kabul etti.

Merkeze bağlı Üst Sarılık  köyünde Mart atında meydana gelen olayda, borçları olan evli ve 2 çocuk babası olan köy imamı H.İ.A., arkadaşıyla birlikte komşusunun bakır kazanlarını ve demir  hurdalarını aldı.

Komşusu konutta yokken yapılan hırsızlık sonucunda çalınan gereçleri satarak borçlarını ödedi. Komşusunun şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucunda yakalanan imam ile arkadaşı 2 Nisan’da nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

CÜRMÜNÜ İTİRAF ETTİ

24 Mart 2022 tarihinde arkadaşı M.T ile komşusunun bakır kazanlarını ve hurdasını çalan imam H.İ.A., jandarma’da verdiği sözünde cürmünü itiraf etti. Borcu olduğu için materyalleri aldıklarını belirten imam H.İ.A, hurdaları endüstride bin 200 liraya, bakır kazanları ise bin 180 liraya sattıklarını söyledi.

Yaptıklarından ötürü pişman olduğunu belirten İmam H.İA., komşusunun ziyanını babasının ödediğini söyledi. Çorum Sulh Ceza Hakimliği, imam H.İ.A’nın tutuksuz yargılanmasına, ve soruşturma evresi tamamlana kadar da, her ayın 1 ve 15’inci günleri kontrollü özgürlük ofisine imza vermesine karar verip özgür bıraktı.

MÜFTÜLÜK MESLEKTEN İHRAÇ ETTİ

Çorum Vilayet Müftülüğü köyde imamlık yaparken oturduğu lojmanın çabucak yanındaki komşusunun bakır kazanını ve hurdalarını çalıp satan ve kabahatini itiraf eden imam H.İ.A.’nın meslekten ihracı için soruşturma açtı.

Çorum Vilayet Müftülüğü kabahati sabit görülen imamın soruşturma evraklarını tamamlayıp Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderdi. Şura da imam İ.H.A’yı  meslekten ihraç etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.