İsrail Maslahatgüzarı Lillian’dan elçi atamasına ait açıklama

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, iki ülkenin yürüttüğü olağanlaşma sürecine ait değerli açıklamalar yaptı.

Büyükelçinin bir-iki hafta içinde netleşebileceği bildirisi veren Lillian şunları söyledi: “Siyasi bir atama yahut meslek diplomatı olabilir. Atama İsrail’deki seçim öncesi yahut sonrası gerçekleşebilir fakat biz bir-iki hafta içerisinde olmasını umut ediyoruz. Türk Büyükelçisi öteki ülkelerin büyükelçisi üzere inanç mektubunu Kudüs’te sunacak.”

“HAMAS’IN OFİSİNİN KAPATILMASI OLUMLU KATKI SAĞLAR”

Lillian, Hamas’ın İstanbul’daki ofisinin İsrail açısından bir sorun olduğunu ve taleplerinin kapatılması olduğunu kaydetti.

Lillian hususla ilgili şunları kaydeti: “Önümüzdeki periyot için hiçbir sorun olmayacak diyemem lakin bağların devamı için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bu noktada diyalog kıymetli. Hamas’ın İstanbul’daki ofisi bizim için meselelerin başında geliyor. Türkiye’den talebimiz bu ofisin kapatılması. Bu ofisin kapatılması Türkiye-İsrail bağlarına olumlu katkı sağlar.”

“ENERJİDE GÖRÜŞLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”

Maslahatgüzar iki ülke ortasında güç alanında yapılması hedeflenen iş biriğine ait soruları da yanıtladı.

Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs’ı da kapsayan Doğu Akdeniz’deki doğalgaz boru çizgisi projesinden asla vazgeçmeyeceklerini belirten Lillian, “Bu öteki projelerin konuşulmayacağı manasına gelmez..Türkiye ile de güç konusunda görüşlerimizi paylaşıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.