İstanbul Mukavelesi kararından evvel Bekir Bozdağ’ın açıklamaları tartışma konusu oldu

Danıştay 10’ncu Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ait Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Karara CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca itiraz etti. Karaca; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarını işaret etti, “Danıştay kararını açıklamadan bir gün evvel siyaset tekrar yargıya elini uzattı ve davaları reddetti” sözlerini kullandı.

Danıştay 10’ncu Dairesi İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait açılan Cumhurbaşkanı Kararının iptali davasını reddetti. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Bilinen karar açıklandı” yorumunu yaptı. Takipçilerine toplumsal medyadan seslenen Karaca; “Aslında gelinen süreç aşikardı. Öncelikle birtakım hukukçu bayanlar davaya müdahil olma dilekçesi verdiler. Danıştay’ın İstanbul Mukavelesi’nin iptaline ait kararın reddine münasebet oluşturmak için ‘Cumhurbaşkanlığı Kararı yerindedir’ dedi” sözünü kullandı.

‘YARGIYA MÜDAHALE ETTİLER’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi ancak o mukavelenin uygulama Kanunu olan 6284 sayılı Kanun şu an yürürlükte’ kelamlarını hatırlatan Karaca; “Dün bu ülkenin adalet bakanı çıktı dedi ki; ‘İstanbul Mukavelesi gerekli değildir’…  Yani Danıştay kararını açıklamadan bir gün evvel siyaset yeniden yargıya elini uzattı ve Cumhurbaşkanlığı Kararının iptali davaları reddedildi. Hiç değerli değil. İstanbul Kontratı tüm bayanlar için hala yürürlüktedir. İstanbul Kontratı bu ülkede vicdanı olan hukukçular için, tüm yurttaşlarımız için yürürlüktedir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.