İstanbul’da kanser hastası ilaç fiyatını karşılamayan SGK’ya dava açtı, kazandı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde misyon yapan Hekim M.B. (57), 2021 yılında akciğer kanserine yakalandı.

Özel bir hastanede tedavi gören M.B., hekimin yazdığı ilacı, SGK karşılamayınca kendisi satın aldı.

M.B., o periyot 2 kutu ilaç için 53 bin 839 lira verdi.

Dava açtı

Bunun üzerine M.B., avukatı Volkan Çakır aracılığıyla İstanbul 10. Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı.

Dosyayı inceleyen İstanbul 10’uncu Yönetim Mahkemesi, devletin herkesin sağlıklı bir hayat sürmesi için gerekli teşkilatı kurmakla, hayat hakkını toplumsal hukuk devleti ve adalet unsurları ile bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve toplumsal manileri kaldırmakla ve toplumsal güvenlik hakkını sağlayacak gerekli önlemleri almakla misyonlu olduğunun altını çizdi.

‘Hukuken mümkün değil’

Mahkeme, bu kapsamda toplumsal güvenlik hakkına sahip bireylerin tedavi masraflarının ödenmesine ait yol ve asılların belirlenmesi için içlerinde davalı yönetimin de yer aldığı kimi kurum ve kuruluşlara düzenleme yapma yetkisinin verildiğini lakin kelam konusu yetkinin veriliş maksadı aşılarak ilgililerin sıhhat hizmetlerine ulaşmasının engellenmesi yahut ağır bir mali yük altında bırakılması sonucunu doğuracak formda uygulanmasının hukuken mümkün olmayacağını belirtti.

SGK, ilaç parasını faiziyle ödeyecek

Mahkeme, M.B.’nin kullanması için hekiminin uygun gördüğü ilacın, ‘bedel ödenecek ilaçlar’ listesinde ve ‘hasta iştirak hissesinden muaf ilaçlar’ listesinde yer almamasının Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’na ters olduğunu belirterek, 2 kutu ilaç parası olan 53 bin 839 liranın M.B.’ye, yasal faiziyle ödenmesi gerektiğine hükmetti.

“Emsal teşkil ediyor”

Kararı DHA’ya kıymetlendiren M.B.’nin avukatı Volkan Çakır, “İdare mahkemesinin verdiği karar epeyce değerli. Müvekkilim ile birebir durumda olan birçok vatandaşımız var. Bu üslup kararlar onlar için de emsal teşkil ediyor. Yargıdan çekinmesinler, Anayasal hak olarak müracaatlarını yapsınlar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.