İstanbul’da “kayıt dışı ilaç” operasyonu: Binlerce kutu ilaç ele geçirildi

Kağıthane’de bir ilaç deposunda kayıt dışı ilaç bulundurulduğu ve diğer bireyler ismine reçetelendirilerek devlete faturalandırıldığı tarafında ihbar yapılan İstanbul Mali Hatalarla Gayret Şubesi takımları, ihbarla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı.

Emniyet gruplarınca “Kamu Kurum ve Kuruluşları Ziyanına Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Kişilerin Hayatını ve Sıhhatini Tehlikeye Sokacak Halde İlaç Yapma yahut Satma” cürümleri ile ilgili yürütülen çalışmalar çerçevesinde, kelam konusu ilaç deposunda, öbürleri ismine reçetelendirilerek devlete fatura edilmiş ilaçların, kayıt dışı satışının gerçekleştiği, ruhsatsız alanda tespit edildiği için saklama şartları belgisiz halk sıhhatini tehdit etme riski taşıdığı ve şahısların hayatını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma yahut satma kabahatinin işlendiği tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, İstanbul Mali Hatalarla Uğraş Şubesi grupları, İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Kağıthane İlçe Sıhhat Müdürlüğü grupları ile birlikte depoya baskın düzenlendi. Depoda yapılan incelemelerde öteki bireyler ismine reçetelendirilmiş, piyasa pahası 15 Milyon TL olan 500 bin ml. solüsyon çözelti ve şurup, bin 100 adet flakon, 2 bin gram krem, 50 bin adet sinema ve tablet ele geçirildi. Baskında, 10 kuşkulu gözaltına alınarak ilaçlara el konuldu.

Operasyonda ele geçirilen gereçler İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğünde sergilenirken, husus ile ilgili tahkikat süreçlerinin devam ettiği öğrenildi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.