Keranis kentinin kalıntıları, 2300 yıl öncesine ışık tutuyor

Antik Mısır’da Firavun hanedanlıklarının yanı sıra eski Yunan ve Roma İmparatorluğu dahil medeniyetlere konut sahipliği yapan Feyyum ili, 2300 yıllık tarihe ışık tutan Keranis kentiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor…

Milattan evvel 283-246 ortasında, Mısır’da karar süren Batlamyus Hanedanlığı mensubu II. Batlamyus tarafından inşa ettirilen kent, eski Yunan periyoduna ilişkin tarihi yapıların kalıntılarını, Roma periyodu heykellerini, tapınakları ve el imali çanak çömlekleri bünyesinde barındırıyor.

Yıllardır keşfedilmeyi bekleyen kent, 1895’te bölgede başlayan ve 1968’e kadar aralıklarla yerli ve yabancı arkeologlar tarafından sürdürülen arkeolojik hafriyatlar sonucunda büsbütün gün yüzüne çıkartıldı. Tarihi kenti ziyaret eden Aya Muhammed, Keranis kentinin eski Yunan ve Roma medeniyetlerini yansıttığını, kentin yaklaşık 2 kilometrelik bir alanda inşa edildiğini söyledi.

“100 yıl evvel arkeologların kalması için yapılan bir mesken var”

Aya Muhammed, “Keranis yakınlarında iki tapınak, kimi heykeller, tarihi yapıların kalıntıları ve yaklaşık 100 yıl evvel arkeologların kalması için yapılan bir mesken var. Kelam konusu konutun duvarlarında bölgede yapılan hafriyat çalışmalarının ayrıntılarının bulunduğu yazılı ve görselli levhalar da mevcut.” dedi.

“Uzun yıllar boyunca tüm gizemiyle kumların altında gömülü kaldı”

AA’nın haberine nazaran; Keranis kentinin 1895 yılında başlayan arkeolojik hafriyatlar sonucunda keşfedildiğini aktaran Muhammed, “Antik kent uzun yıllar boyunca tüm gizemiyle kumların altında gömülü kaldı. Düşünsenize milattan evvel yapılmış ve çeşitli medeniyetlere de konut sahipliği yapmış bir kent. Çok heyecan verici ayrıntılar aslında.” tabirlerini kullandı.

Antik kentin, bulunduğu pozisyon nedeniyle az sayıda ziyaretçisi olduğunu söyleyen Muhammed, lakin tarihe ve tarihi yapılara ilgi duyan herkesin katiyetle burayı ziyaret etmesi gerektiğini vurguladı.

Ziyaretçilerden Muhammed Atıf da Keranis’teki yapıların kum taşı ve kireç taşından yapıldığını, bu çeşit meskenlerin içinin yazın serin kışın ise sıcak olduğunu söz etti.

Keranis kentinin kalıntıları, 2300 yıl öncesine ışık tutuyor GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

“Evlerin üretiminde kum taşı ve kireç taşı kullanılmış”

Ayrıca buradaki yapıların geçen uzun yıllar içerisinde tahrip olduğunu, birçok yapının yıkıldığını kaydetti. Atıf, “Keranis’in geçen onlarca asra karşın günümüze kadar gelebilmiş olması bile aslında bir mucize sayılır. Kentteki yapıların uzun mühlet ayakta kalabilmesi için meskenlerin üretiminde kum taşı ve kireç taşı kullanılmış.” diye konuştu.

Tarihi yapılara ilgi duyduğunu lisana getiren Atıf, burası hakkında ziyareti öncesi bilgi topladığını, edindiği bilgiler sayesinde de ziyaretinin daha manalı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.