Koca’dan ‘maaş’ müjdesi! Dikkat çeken hususla ilgili de ‘talimat verdim’ deyip duyurdu

Gazeteci Fatih Altaylı, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı dikkat çeken sohbetin detyalarını Habertürk’teki köşesinde paylaştı.

Sağlık çalışanlarına şiddet olayları ile ilgili konuşan Koca, “X-ray aygıtları ile ilgili 4 ay evvel talimat verdim. Tüm hastanelerde kesinlikle tüm girişlere koyulması için. Lakin devlette süreçler var. İhaleye çıkılacak. Sayı çok olduğu için bir anda bulunması, alınması mümkün değil. En kısa vakitte koyulacak fakat bugün söyleyelim, yarın tamamlansın olamıyor ne yazık ki!” sözlerini kullandı.

Doktor maaşlarıyla ilgili de konuşan Bakan Koca, bu mevzuyla ilgili de değerli artışların olacağının muştusunu verdi.

İşte Fatih Altaylı’nın yazısından ilgili kısımlar; 

X-RAY AYGITLARI İÇİN 4 AY EVVEL TALİMAT VERDİM

Bakan Koca, doktorlara yönelik şiddet olaylarının ekseriyetle plansız, anlık öfke ile gelişen olaylar olduğunu, bu yüzden de gerek hastane girişlerinde alınacak tedbirlerin, gerekse hastanelerdeki güvenlik elemanlarının anında müdahalesinin kolay olmadığını söyledi.

“Konya’da bizi çok üzen ve pırıl pırıl bir hekimimizi kaybetmemize neden olan olay mesela. Bu olayı gerçekleştiren kişinin kendisi de bir hastane çalışanı. Hastane güvenlik elemanı” diyerek tedbir almanın zorluğunu vurgulamaya çalıştı.
Lakin bu güvenlik tedbirlerinin arttırılmayacağı manasına gelmiyordu.
“X-ray aygıtları ile ilgili 4 ay evvel talimat verdim. Tüm hastanelerde kesinlikle tüm girişlere koyulması için. Lakin devlette süreçler var. İhaleye çıkılacak. Sayı çok olduğu için bir anda bulunması, alınması mümkün değil. En kısa vakitte koyulacak lakin bugün söyleyelim, yarın tamamlansın olamıyor ne yazık ki!”
Sıhhat Bakanı, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin artmasını birkaç nedene bağlıyor.

EK ÖDEMELER BORDRO İLE PEŞİN

Peki ya hekim maaşları?

Sürekli yaratılan lakin karşılanmayan bir beklenti vardı. Bakan Koca, burada da değerli artışlar olacağını söyledi. 

“60 bireyle yaptığımız bir toplantı vardı hatırlarsınız. Orada ayrıntısını vermeyeceğim birtakım sayılar tabir ettim. Açıkçası hekimlerimizi maddi şeylerle çok ilişkilendirmemek için bunları orta yerde konuşmayı çok hakikat bulmuyorum. Lakin maaşlar konusunda emekliliği ek göstergeye bağladığımız için planımız şu istikamette. Bir ay gecikme ile verilen ek ödemeleri bordroya ek edeceğiz. Yani evvelden alınacak. Ağustos 15 prestiji ile tabiplerimiz bunu görecekler. Ek ödeme ise hastanenin gelirinden değil, merkezi bütçeden sağlanacak. Hastanenin kâr ziyan durumu doktorun ek ödemesini etkilemeyecek. Merkezi hesap yapılacak.
Tüm sıhhat çalışanlarının bir taban ödemesi olacak. Bu taban sabit olacak ve enflasyona bağlı olarak her yıl artacak. Erimesine müsaade etmeyeceğiz.

Buna ek olarak her hastanenin bir performans bedeli olacak.

Randevu mühletleri, hasta memnuniyeti üzere kriterler hastanenin performans puanını etkileyecek. Sistemini âlâ işleten hastane puan kazanacak. Ve bu puanlar tüm çalışanları etkileyecek.”

Bakan Fahrettin Koca, hastanelerin ekonomik performansına bağlı hesaplamada tabiplere karşı bir adaletsizlik olduğunu ve bunun da böylece düzeltileceği inancında.

“Mesela sezaryen dışı doğumu teşvik edeceğiz. Robson skorlaması diye bir kriter var. Buna bağlı olarak olağan doğum sayısını arttırmak istiyoruz. Bunu da tabiplere ek gelir olarak yansıtacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.