Köpekle azap eden polis hakkında ‘basit yaralama’dan dava

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’daki meskenine yapılan baskınla gözaltına alındığı sırada Özgür Bayan Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e köpekle azap eden polisler hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Tıpkı vakitte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Lokal İdareler Şurası üyesi de olan Çetin’e cinsel taciz, silahla tehdit ve hakarette bulunarak, köpekle azap eden 10 polise takipsizlik kararı verilirken, köpek eğitmeni polis Serdar G. hakkında ise “basit yaralama” kabahatinden iddianame hazırlandı.

POLİS SÖZÜ: BALKONDAN ATLAMAYA ÇALIŞTI

Gözaltı sonrası Çetin’in avukatı Mehmet Öner, Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi Lideri Muharrem Şahin ve HDP avukatı Kenan Maçoğlu’nun hata duyurusu üzerine olay yerinde bulunan 11 polis hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cinsel taciz”, “Silahla tehdit”, “Hakaret” ve “Basit yaralama” cürümlerinden soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında kuşkulu olarak sözleri alınan polisler suçlamaları reddederken, kapıyı kırarak konuta köpekle giren özel harekat polisleri birebir ifadeyi verdi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine nazaran, yordamına uygun olarak süreçleri yaptıklarını öne süren polisler, tabirlerinde Çetin’in balkondan atlamaya çalıştığını, köpeğinde onu engellemek için baldırından yakaladığını, Çetin’in tekme atmasıyla köpeğin bacağını ısırdığını öne sürdü. Köpeğe çabucak müdahale edildiğini argüman eden polisler, Çetin’in “Örgütsel” halla direnmeye çalışması sonucu direncini kıracak biçimde “Orantılı güç” kullanarak etkisiz hale getirdiklerini savundu. Kuşkulu polisler, Çetin’in kendilerine “Ben siyasi parti üyesiyim, belediye başkanlığı yaptım, hepinizi misyonunuzdan aldırırım, hepinizi süründüreceğim, TC pi…” biçiminde tehdit ve hakarette bulunduğunu ileri sürdü.

10 POLİSE TAKİPSİZLİK

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, “Cinsel taciz”, “Silahla tehdit”, “Hakaret” ve “Basit yaralama” kabahatlerine dair kâfi kanıt bulunmadığını öne sürerek, 10 polis hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Köpek eğitmeni polis Serdar G. hakkında ise soruşturmanın devam etmesine karar veren savcılık, “Basit yaralama” kabahatinden iddianame hazırladı.

Dosyadaki saklılığın kalkmasıyla Serdar G.’nin daha evvel Diyarbakır’da Şeyhmus ve Menice Yılmaz çiftine köpekle azap eden ve hakkında “Basit yaralama” hatasından dava açılan polis olduğu ortaya çıktı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’daki konutuna yapılan baskınla gözaltına alındığı sırada Özgür Bayan Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e köpekle azap eden polisler hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Birebir vakitte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Mahallî İdareler Heyeti üyesi de olan Çetin’e cinsel taciz, silahla tehdit ve hakarette bulunarak, köpekle azap eden 10 polise takipsizlik kararı verilirken, köpek eğitmeni polis Serdar G. hakkında ise “basit yaralama” kabahatinden iddianame hazırlandı.

KÖPEK BALKONDAN DÜŞMESİNİ ENGELLEMİŞ

Serdar G. sözünde, Hakkari kırsalında “Rojbin” kod örgüt üyesinin geldiği ve silah ile patlayıcı unsur bulunduğu belirtilen kelam konusu adrese gittiklerini, Zeus isimli özel operasyon köpeğini kapıdan içeriye saldığını söyledi. Kendisinin dairenin solunda ilerlerken öteki odaları kabaca tarayıp rastgele bir tehdit ögesi bulamadığından köpeğin yanına geldiğini, o esnada Çetin’in balkona kaçtığını köpeğin fark ettiğini öne süren Serdar G., köpeğin bunu tehdit ögesi olarak algıladığından Çetin’in sağ bacağından bir atılım ile tuttuğunu, bir nevi balkondan düşmesini de engellediğini, ardından çabucak kendisinin idarecisi olduğu köpeğe müdahale ederek, Çetin’i kurtardığını sav etti.

İddianamede, Serdar G.’nin “Basit tıbbi müdahale ile giderilecek kolay yaralamadan” cezalandırılması istendi. İddianame, Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, birinci duruşma 9 Eylül’de görülecek. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.