Maymun çiçeği hastalığı iki ülkede daha görüldü

Orta ve Afrika’da görülen ve endemik bir virüs olarak kabul edilen monkeypox yani maymun çiçeği virüsü Avrupa’da yayılıyor. İngiltere, Portekiz ve İspanya’nın akabinde İtalya ve İsveç’te de virüse rastlandı.

Afrika bölgesinde ormanlık alanlarda rastlanan ve çoğunlukla kemirgenler ve yabanî hayvanlardan geçen Monkeypox yani maymun çiçeği hastalığı Avrupa’da tesirini süratle artırdı.

İngiltere, İspanya ve Portekiz’in akabinde İtalya ve İsveç de ülkelerinde virüse rastlandığını açıkladı.

İtalyan hastanın Kanarya Adaları’ndan döndükten sonra Roma’daki bir hastanede yaptığı testin olumlu çıktığı, İsveçli hastaya ise Stockholm’de teşhisin konulduğu aktarıldı.

7 ÜLKEDE VİRÜSE RASTLANDI

Bu sabah da Kanada ve ABD’li yetkililer ülkelerinde maymun çiçeği hastalığını tespit ettiklerini açıklamıştı.

Böylece, virüsün Afrika dışında görüldüğü ülke sayısı 7’ye yükselmiş oldu.

Bir anda süratle artan hadiseler sonucu Avrupa alarma geçti. Uzmanlar, bilinen hadiselerin buzdağının görünen kısmı olmasından korktuklarını açıkladı. Hastaların birbirleriyle kontaklı olaylar olmaması dikkat çekti.

UZMANLAR ‘OLAĞANDIŞI’ OLARAK NİTELEDİ

Maymun çiçeğinin şahıstan şahsa bulaşmasının son derece az olduğu düşünüldüğünden, salgın uzmanlar tarafından ‘olağandışı’ olarak tanımlandı.

Şimdiye kadar virüs, Batı yahut Orta Afrika dışında sırf dört ülkede tespit edilmişti ve tüm hadiselerin kıtayla direkt seyahat irtibatları vardı.

İngiliz ve İspanyol yetkililer hastalığın birçoklarının eşcinsel erkeklerde rastlandığı bilgisini paylaşmıştı. Lakin başka ülkelerden emsal bir açıklama gelmedi.

SEMPTOMLARI AÇIKLANDI

Yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleri ile kendini gösteren, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden olduğu bilinen maymun çiçeği virüsünün İspanya’da 23, Portekiz’de 20, İngiltere’de 8 bireyde tespit edildiği belirtildi.
Monkeypox, grip gibisi semptomlarla tesirini gösterirken, akabinde lenf düğümlerinde şişme başlar. Daha sonra ise yüz ve bedende döküntüler görülmeye başlanır. Bu yüzden de ismine maymun çiçeği denmiştir. Afrika’da insanlara kemirgenler yahut küçük hayvanların ısırıkları yoluyla bulaşır ve çoklukla beşerler ortasında kolaylıkla yayılmaz.

Maymun çiçeği, çiçek hastalığı ile birebir virüs ailesinden gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.