Maymun çiçeği hastası konuştu: Acıdan çığlık atıyorum

Dünya Sıhhat Örgütü’nün de ikazda bulunduğu maymun çiçeği salgını ile ilgili dikkat cazip açıklamalar ABD’li bir hastadan geldi… İngiliz medyasına konuşan 39 yaşındaki bir adam hastalığın seyrini ve yaşadıklarını anlattı.

Dünya Covid-19 salgınıyla gayrete devam ederken, son devirde patlak veren maymun çiçeği hastalığı tasa yaratmaya devam ediyor… Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü’nün de kaygıyla takip ettiğini duyurduğu maymun çiçeği salgını Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkede tespit edilmişti.

Genelde Afrika’nın ortasında yahut batısında görülen maymun çiçeği hastalığı süratle yayılmaya devam ederken ABD’de yaşayan İsveçli Sebastian Kohn, yaşadıklarını anlattı. Maymun çiçeği bulaştıktan sonra ortaya çıkan belirtileri anlatan ve acıdan vakit zaman çığlık çığlığa bağırdığını söyleyen Kohn, “Bana maymun çiçeği bulaştı ve bu büsbütün kabus üzereydi. 1 Temmuz’da halsiz hissetmeye başladım. Ateşim çıktı ve kaslarım ağrıyordu. Boğazımda nodüller olmuş ve yutkunmak zorlaşmıştı. Evvel Covid-19 testi yaptım ve sonucu negatif çıktı” dedi.

39 yaşındaki Kohn, “Semptomlar çıktıktan iki gün sonra lezyonlar oluştu. Kalçamda ve anüsümde ağrılı kabarcıklar oluştu. Başta kaşıntı yaratan bir his vardı. Lakin daha sonra bu kabarcıklar her yere yayılmaya başladı. Başımda, kollarımda, ayaklarımda, göğsümde, sırtımda çıktı. Yalnızca dirseğimde 5 tane vardı. 50’den fazla lezyon oluştu ve daima ateşim vardı” tabirini kullandı.

Kabarcıkların patladıktan sonra iz bıraktığını lisana getiren Kohn, “Hareket etmek bile sıkıntı bir hale gelmeye başlamıştı. Her hareketim benim için inanılmaz bir acı yaratıyordu” dedi. Hastalığın bulaştığı Temmuz ayının başından beri hasta olduğunu ve hala kendini tecrit altına aldığını söyleyen Kohn, acıdan çığlık attığını ve güzelleşmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.