Meteoroloji’den sağanak yağış ve heyelan uyarısı

Son periyotta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ise bugünden itibaren düşeceği öğrenildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan varsayımlara nazaran, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İstanbul’da sağanak yağış bekleniyor.

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize, Artvin’in kuzeyi, Ordu etrafları ile Samsun’un doğusunda yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BAZI BÖLGELERDE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞNAK YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Yurdun kuzey kesitlerinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Karadeniz, Batı Akdeniz’in iç kısımları ile Konya, Kars ve Ardahan etraflarının lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının 2 ila 6 derece azalacağı, kuzey kısımlarda mevsim normalleri altına, başka yerlerde mevsim normalleri civarına ineceği iddia ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesitlerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuvvetli ve yer yer kısa vadeli fırtına (40-70 km/sa) halinde eseceği kestirim ediliyor.

MARMARA BÖLGESİ
Parçalı, vakit zaman çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusunun lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BURSA 19°C, 28°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu, mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EDİRNE 17°C, 29°C
Parçalı bulutlu

İSTANBUL 20°C, 26°C
Parçalı vakit zaman çok bulutlu, lokal sağanak yağışlı

KOCAELİ 19°C, 28°C
Parçalı vakit zaman çok bulutlu, lokal sağanak yağışlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.