Mudanya’da derelerin daraltılması sel sularını yerleşime taşıdı

Mudanya Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Hayri Türkyılmaz hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Türkyılmaz, “Bugün Mudanya’nın değil, Türkiye’nin hatta dünyanın kimi ülkelerinin sıkıntısını lisana getireceğiz. Geçtiğimiz günlerde sel oldu. Ortadan 10 gün geçmeden dün de tekrar yoğunluktan sel felaketi ile karşı karşıya kaldık. Sabah kadar bütün noktaları gezdik. Gördüğümüz, bizden evvelki süreçlerde yapılan yanlışların, tabiatın doğal olan intikam almasını gerçekleştiğini gördük. Dereler kapatılırsa, denizler doldurulursa, tabiat da bir gün intikamını alıyor. Bunlar bize ders oldu. Bu dersi biz aldık. Yapılması gerekenleri ortaya çıkarttık. Alanda, üniversiteden hocalarımız, teknik takımlar, Mudanya’yı geziyor. Yapılanları, yapılmayanları tespit ediyor ve yapılacaklarını çıkartıyoruz. Bütün çalışmalar tamamlandıktan sonra tekrar paylaşacağız. Misyona geldiğimizden beri tekraren söyledim. Bir karış toprak imara açılmadı. Bundan sonra da açmayacağım. Bütün Türkiye bunu bilsin. Bu çarpık yapılaşma, ranta dayalı yapılaşmaya son demek vermek gerekiyor” formunda konuştu.

İmar planlarını verenlerin ve dere yataklarını daraltanların sorumluluğu olduğunu kaydeden Lider Türkyılmaz, “Uzmanların tespiti sonucu, 5 metre olması gerekirken dereler 1 metreye düşürülerek kanallar yapılmış. Üstten, aşağı, Halitpaşa, Kumyaka, Tirilye’de 2015’ten beri Mudanya’ya yapılan 1 metre alt yapı çalışması yok” diye konuştu.

“FELAKET KAÇINILMAZ OLDU”

Girit Sokağı ve Kumyaka’da sokak sağlıklaştırma çalışmalarını kendilerinin yaptığını, o çalışmalar yapılmasaydı durumun bugün farklı olabileceğini kaydeden Lider Türkyılmaz, “O çalışmalar olmasaydı, Kumyaka’da bilhassa can kaybı olabilirdi. Biz bu afet sonucunu ortadan kaldırmak için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz ve tertemiz Mudanya için çalışmalarımız devam edecek. Felaket kaçınılmaz oldu. Takımlarımız anında Güzelyalı Çakal Dere’de külfete müdahale ettiler. Derenin ağzı Mudanya Belediyesi grupları tarafından açıldı ve suya yol verildi. Sel de meydana gelmedi. Karanlık Derede geçen yağmurdan sonra orada oturan vatandaşlarımız BUSKİ’ye yazılar yazdıkları halde, karşılık dahi verilmedi. Bizim yazdığımız yazılar da var” dedi.

Başkan Türkyılmaz kelamlarını şöyle tamamladı;

“Yasalar gereği önümüzdeki günlerde Mudanya Belediyesi ve vatandaşlar olarak mağdur olanlara hukukçularımız takviye verecek. Bu misyonu yapmayanlar, yanlış yapanlarla ilgili cürüm duyurusunda bulunacağız. Mudanyalıların haklarını arayacağız. Her şerden bir hayır çıkar. Az evvel söylediğim üzere derelerin üstü kapatılır, denizler doldurulursa, Mudanya’da yaşanan bu felaketler kaçınılmaz oluyor. 10 – 20 metre deniz kenarında yolları su basıyor. Biz bunu yargıya taşıyacağız. Muhtar dahil vatandaşlar, bizler talepte bulunduk, dilekçelere yanıt vermediler. Herkese geçmiş olsun. Can kaybı olmaması bizi sevindirdi. Maddi ziyanlar var. Bizim belediyemizin gücü yettiği kadar dayanak olacağız” biçiminde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.