Putinin striptiz odası gölgede kaldı! Sınırda çekilen uydu görüntüleri…

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başını ağrıtan saray görüntülerine yenileri eklendi. Karadeniz’de gizlice yaptırdığı iddia edilen konut, ülkede büyük tepkilere neden olmuştu. Bu sarsıntının kısa sürede bitmeyeceği, yeni fotoğraflarla daha ne anlaşıldı.

Rus muhalif Aleksey Navalny’nin yayınladığı deprem etkisi yaratan görüntüler, bir anda tüm dikkatleri Rusya’ya çekmişti. Sadece 24 saatte 20 milyondan fazla kişi tarafından izlenen görüntülerin ardından açıklamalar peş peşe geldi.

RÜŞVET İDDİASI

Paylaş

RÜŞVET İDDİASI

Rus milyarder Arkadi Rotenberg, Putin’e yakın iş insanları tarafından rüşvet olarak yaptırıldığı ve Putin’in kullanımına tahsis edildiği öne sürülen sarayın kendisine ait olduğunu açıkladı.

Navalny, Putin’in Rusya’nın güney Karadeniz kıyısındaki lüks mülklerinin, sızdırılmış kat planlarına sahip olduğunu ileri sürdü ve internet üzerinden hazırladığı platformda Putin’in mülkünde gizli bir tünel, yüzme havuzu, buz pisti ve kilise olduğunu da iddia etti.

PUTİN YALANLADI

Paylaş

PUTİN YALANLADI

Putin ise yaptığı açıklamada, 100 milyondan fazla izlenen videodaki iddiaları yalanlamıştı. Putin’e yakın iş adamlarından Rotenberg dün yaptığı açıklama ile sarayın kendisine ait olduğunu duyurdu.

Açıklamada “Birkaç yıl önce kreditörlerle anlaşma yaparak bu araziyi satın aldım” ifadeleri yer aldı. Rotenberg lüks yapının 1-2 yıl içinde tamamlanacağını otel olarak faaliyete gireceğini söyledi.

'TARİHİN EN BÜYÜK RÜŞVETİ'

Paylaş

‘TARİHİN EN BÜYÜK RÜŞVETİ’

Aleksey Navalny ve ekibi sarayın “tarihin en büyük rüşveti” olduğunu öne sürüyordu. Boru hatları gibi altyapı projeleri inşa eden SGM şirketinin sahipleri arasında yer alan ünlü Rus iş adamı, Putin’in çocukluk arkadaşı ve judo partneri.

Rotenberg ve kardeşinin isimleri geçen yıl yayınlanan FinCEN yolsuzluk dosyalarında da yer almıştı.Rus iş adamı 2014’ten bu yana ABD’nin yaptırım listesinde bulunuyor. ABD’li yetkililer Rotenberg’in Rus liderliğine en yakın isimler arasında yer aldığı ve Putin’in projelerine destek olduğunu savunuyor.

STRİPTİZ ODASI ORTAYA ÇIKTI

Paylaş

STRİPTİZ ODASI ORTAYA ÇIKTI

Aleksey Navalny’nin ekibi, Vladimir Putin’in 1 milyar sterlinlik Karadeniz sarayının içinde striptiz odası olduğunu iddia ettikleri bir resim yayınladı.

Oda, hapisteki muhalefet lideri tarafından yayınlanan mülkün sızdırılmış ayrıntılı planlarına dayanan bilgisayar görüntülerinde daha önce resmedilmişti.

Paylaş

“NASIL TAR,F EDECEĞİMİZİ BİLE BİLMİYORUZ”

Ancak şimdi Navalny’nin ekibi, sarayın binlerce gerçek fotoğrafını bulduklarını ve bu görsellerin, bir sahne ile striptiz direği bulunan ve adı ‘nargile’ olarak bilinen bir ‘striptiz’ odasını doğruladığını iddia etti.

Resimlerin gösterildiği videoda yorum yapan kişi, “Striptiz salonu, nargile, ne istersen söyle, gerçekten de var ve hayal edebileceğimizden çok daha kötü görünüyor” diyor.

Bir dansçının sahne alacağı yerin üstünde ve arkasında titreşen bir ışık da bulunuyor. Videodaki yorum yapan kişi, “Sahne yastıklarla dolu. Nasıl tarif edeceğimizi bile bilmiyoruz. Portal mı? Bir tapınak kubbesinin silüeti mi?” diye devam ediyor.

1 MİLYAR STERLİNLİK KARADENİZ SARAYI

Paylaş

1 MİLYAR STERLİNLİK KARADENİZ SARAYI

Diğer görüntüler Putin’in iddia edilen yatak odasını, ikinci bir yatak odasını, ofisini ve ayrıca bir yüzme havuzunu gösteriyor. Rusya’nın çift başlı kartal sembolü, sarayın her yerinde bulunuyor ve mekana resmi bir mühür basılmış görüntüsü veriyor.

Kremlin’e yakınlığıyla bilinen bir haber kuruluşu, Başkan’ın lüks içinde yaşadığı iddialarını yalanlamak için Vladimir Putin’in ‘1 milyar sterlinlik Karadeniz sarayının’ video görüntülerini yayınladı.

Paylaş

Mash Telegram tarafından yayınlanan yeni görüntüler, sarayın bir inşaat alanından hallice olduğunu ve işçilerin iç mekanın çoğunu boşalttığını gösteriyor. Sahada bir tura çıkan Mash baş editörü Maxim Iksanov, “Mekan koca bir beton plakadan ibaret” dedi.

Moscow Times’ın bildirdiğine göre, Navalni’nin baş araştırma yardımcısı Maria Pevchikh, bu görüntülerin zaten bildikleri şeyi doğruladığını, küflenmeye neden olan yetersiz havalandırma nedeniyle sarayın tadilattan geçtiğini söyledi.

Paylaş

“RUSYA İÇİNDE AYRI BİR KRALLIK”

Navalni o dönem şunları söyledi: ‘Altı yıl önceki uydu görüntüleri, sarayın tamamen hazır olduğunu gösteriyor. Ama daha sonra ‘küf’ denen felaket başladı ve her şeyi yeniden yapmaya karar verdiler. Duvarları soydular, mermerleri soydular, değerli olan her şeyi çıkardılar, kelimenin tam anlamıyla milyarlarca doları çöpe attılar ve yeniden çalışmaya başladılar.”

Navalny, Rusya’nın güneyde Karadeniz’e kıyısı olan Gelencik bölgesinde bulunan 100 milyar ruble değerindeki sarayla ilgili belgesel şeklinde bir video paylaştı ve “Burası Rusya’nın içinde ayrı bir şehir hatta bir krallık.” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Önce Rusya’da sonra da tüm dünyada gündem yaratan görüntüler, tartışılmaya devam ediyor. Navalny, Putin’in sarayı hakkında şu ifadeleri kullanıyor: “Aşılamaz çitleri, kendi limanı, kendi güvenliği, kilisesi, kendi izin sistemi, uçuşa yasak bölge ve hatta kendi sınır kontrol noktası var. Rusya içinde kesinlikle ayrı bir devlet.”

Navalny, Putin’in sarayının, Karadeniz kıyısında bulunduğunu ve elinde Putin’e karşı olan fakat kimliğini açıklamak istemeyen bazı kişiler tarafından sızdırılmış görüntüler olduğunu ileri sürdü.

Paylaş

Rus basını ise Navalny’nin paylaştığı görüntülerin, yapının dekore edilmesinde görevli bir mimar tarafından sızdırıldığını iddia etti. Putin’in sarayı olarak lanse edilen ultra lüks şatoda, yapının iç mekanının şaşırtıcı 3 boyutlu görüntüleri gözler önüne seriliyor.

Kendi kumarhanesi, striptiz salonu, spa ve sineması da olduğu öne sürülen mekanın arazisinin Monako’nun 39 katı büyüklüğünde olduğu iddia edildi. Navalny, Rus medyasının yıllar önce Putin ile bağlantı kurduğu ve Monako’dan büyük olduğunu ifade ettiği arazinin ‘tarihteki en büyük rüşvetle’ ödendiğini iddia ediyor.

Paylaş

Navalny, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) mülkü çevreleyen yaklaşık 7 bin hektarlık araziye sahip olduğunu ve şato kompleksinin Rus petrol devi Rosneft’in başkanı Igor Sechin ile milyarder iş adamı Gennady Timchenko gibi Putin’in yakın müttefikleri tarafından finanse edildiğini iddia ediyor.

Paylaş

“KARADENİZ’DEKİ SARAYLA SINIRLI DEĞİL”

Navalny, Moskova’ya dönmeden ve Pazar günü derhal tutuklanmadan önce hazırladığı videoda, “Mütevazı başkanımızın ihtiyaçları Karadeniz kıyısındaki sarayıyla sınırlı değil” ifadelerini kullanmış ve şöyle devam etmişti:

Ya akrabaları? Sıradan insanlar gibi onların da maaşla yaşamalarını mı bekliyorsunuz? Herkesin yaşayacak bir yere ihtiyacı var. Herkesin bir uçağa, herkesin bir yata ihtiyacı var. Bütün bunların ödenmesi gerekiyor. Bu, bir finansal plana ve bu planı parayla dolduracak kişilere ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Bu rüşvet fonu. Putin tarafından aile üyelerinin masraflarını karşılamak için kullanılıyor.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Paylaş

UYDU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Yeni yayımlanan uydu görüntüleri, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın bölgeye, ek birlikler ve askeri teçhizat yığdığını gösteriyor. ABD merkezli Maxar Technologies, uydu görüntülerinin yakın zamanda ek birliklerin ve kuvvetlerin konuşlandırıldığı kilit yerleri gösterdiğini açıkladı. 

UKRAYNA SINIRINA 330 KM. UZAKTA

Paylaş

UKRAYNA SINIRINA 330 KM. UZAKTA

19 Ocak tarihli uydu görüntüleri, Rusya’nın Belarus sınırından 125 km .uzaktaki Yelnya’da toplanmış tank topçuları ve destek teçhizatı ile Ukrayna sınırından yaklaşık 330 km uzaklıkta Voronezh üssünde konuşlandırılmış bir savaş grubunu gösteriyor.

Paylaş

Diğer fotoğraflarda, Belarus sınırından sadece 30 km ve Rusya’nın Ukrayna sınırından en fazla 50 km uzaklıkta bulunan Klintsky ve Klimovo adlı iki üste toplanmış askeri teçhizatı görülüyor.

TANK VE FÜZELER

Paylaş

TANK VE FÜZELER

Sınır bölgesi, Rusya’nın 100 bin askerin yanı sıra tankları ve füzeleri sınır yakınlarına taşıdığı geçen yılın sonundan bu yana bıçak sırtında bulunuyor.

Vladimir Putin striptiz odası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.