Reyhanlı Katliamı tutuklusu Gezer: Emniyete tekraren ihbarda bulundum, engellenmedi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 53 kişinin öldüğü katliamın planlayıcılarından olduğu savıyla tutuklanan Mehmet Gezer, mahkemedeki sözünde akın öncesi tekraren emniyete ihbarda bulunduğunu, buna rağmen patlamanın kasıtlı biçimde engellenmediğini anlattı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, 30 Haziran’da ABD’den Türkiye’ye getirilen Mehmet Gezer, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Reyhanlı Katliamı davası kapsamında verdiği tabirinde dikkat cazibeli bilgiler verdi.

Saldırı öncesinde tekraren ihbarda bulunduğunu, jandarma ve emniyette istihbarat raporları hazırlandığını, buna rağmen patlamanın kasıtlı biçimde engellenmediğini anlatan Gezer, şunları söyledi:

“2013 Şubat ayında 1 yıldır tanıdığım Suriyeli Kifah Milhim isimli bir albayın kahve daveti üzerine yanına gittim. Kahve içerken dün Şam’da olduğunu ve Suriye’de bir kümenin Türkiye’den intikam almak için hareket yapacaklarını söyledi. Yanından ayrıldıktan sonra, adam senin ülkende hareket yapacağım insanları katledeceğim diyor diye düşündüm. Beni zarfladı mı bilmiyorum ancak bunun üzerine ben sonraki gün erkenden Türkiye hududuna sıfır noktada olan ve telefonun full çektiği Kesep ilçesine giderek Türkiye’den birkaç polise ulaşmaya çalıştım beceremedim. Daha sonra tanınmış bir esnafa ulaşarak, “çok değerli beni terörle çabadan biriyle görüştür Türkiye tehdit altında” dedim. Yarım saat sonra beni bir polis ile görüştürdü. Polis bana, ‘Memet beyefendi bu ihbar yetersiz lakin değerli bir ihbar lütfen daha çok bilgi edinmeye çalışın’ dedi, ben de bildiklerim bunlar lakin öğrenmeye çalışırım dedim ve telefonu kapattık.”

Daha sonra Suriyeli Albayı sık sık ziyaret etmeye başladığını ve bu görüşmelerden birinde Mihraç Ural, Yusuf Nazik, Nasır Eskiocak, Temir Dükkancı üzere isimlerin taarruz hazırlığında olduklarından emin olduğunu kaydeden Gezer, konuta geçtiğinde Antakya’daki A.A isimli arkadaşını arayarak yanına gelmesini istediğini aktardı. Gezer şöyle devam ettti:

“A.A sonraki gün geldi. Ona birinci gün albayın bana anlattıklarından, emniyet ile konuştuklarımdan sonraki periyotta Mihraç Ural, Nasır Eskiocak, Yusuf Nazik, Temir Dükkancı ile geçen süreci anlattım. ‘Daha evvel bir ihbarda bulunmuştum, Türkiye’de bir katliam olacak git terörle çabadaki müdürle görüşmek kaidesiyle bu mevzuyu izah et’ dedim. Hareketi Yusuf Nazik, Nasır Eskiocak, Temir Dükkancı ve Muhammed isimli bireylerin yapacağı bilgisini verdim ve onu gönderdim. A.A isimli arkadaşım sonraki gün gittiğini ve gerekli tutanakları tutturduğunu söyleyerek, “bunların ortasına ne kadar girebilirsem girmemi, 1 sözün bile çok kıymetli olduğunu” belirterek bana yeşil ışık yaktı. Ben de bu bunların ortasına sonsuz inançla girdim. Elimden geldiği kadar yanlarında durmaya çalıştım.

BENİ ARADILAR KIZILAY’DALAR: Ben birinci ihbarda aksiyon olacak demiştim. İkinci ihbarda dedim ki bu hareketi bu beşerler yapacak, üçüncü ihbarda da dedim ki bu beşerler yarın geliyor, Konya ve Ankara’da keşif yapacaklar. Çıktılar Antakya’ya gittiler. Polisin bilgisi dahilinde bunlara 600 dolar para verdik bunların gidip gelmesi için. Adamlar yola çıktılar. Bir gün sonra Yusuf Nazik’i aradım neredesin dedim. O da Ankara Kızılay’dayım buralar kalabalık dedi. Terör aksiyonu için keşif yapıyordu. Onunla telefonu kapattık daha sonra beni A.A isimli arkadaşım aradı. Polisleri kastederek ‘Teyze çocukları soruyor, sen bu arkadaşlar oraya gidecekler dedin ancak gitmediler’ dedi. Ben de ‘ayakta mı uyuyorsunuz beni bu numaradan aradılar Kızılay’dalar’ dedim, aradıkları numarayı verdim. Yarım saat sonra beni geri aradılar, orada olduklarını teyit edip daha dikkatli olacaklarını söylediler.

POLİS MANZARALARINI ALDI: Daha sonra bu isimler Suriye’ye geri geldiler. Yusuf Nazik, Nasır Eskiocak, Temir Dükkancı, Muhammed isimli Suriyelinin tekrar Türkiye’ye gitmesi konuşuldu. Ben tekrar A.A isimli arkadaşımı arayarak, “Ben onların yanına gidiyorum, seni onların önünde arayıp, latifeyle ‘bu arkadaşlar aç gelir, sen cezalısın bu arkadaşları restorana götür ve yemek yedir’ diyeceğim dedim. Sonra polisleri aradım, bunlara yemek yedireceğimizi, restoranda gerekli önlemleri almalarını söyledim, imajlarını almalarını sağladım. Yaman Restoran diye bir yere davet ettirdik orada polisler tarafından aksiyonu yapacak 4 şahsın imajları alındı.

PATLAYICILARI, DEPOYU, KAPORTACIYI DA BİLDİRDİM: Daha sonra Yusuf geri geldi. 2 tane Ford marka otomobil satın aldıklarını söyledi. Bunların bilgilerini de marka model ve duyduğum kadarıyla plaka bilgisi ile birlikte polise bildirdim. Nasır Eskiocak’ın depo bakmaya başladığını biliyorum. Yusuf Nazik geri döndüğünde patlayıcı taşımak için Cengiz Sertel ve Ercan Bayat’la görüşmelere gidiyordu. Bunu da çok acil bir formda polise bildirdim. Daha sonra Nasır Eskiocak geldi depo kiraladığını söyledi, Yusuf 2 günlüğüne Türkiye’ye gidip geri geldi. M.G isimli kaportacıda otomobilleri bıraktıklarını söyledi. Bunları da polisi arayıp otomobiller M.G isimli kaportacıda yapılıyor diye bildirdim.

5-6 KEZ PATLAYICI TAŞINDI, HEPSİNİ İHBAR ETTİM: Mesela Yusuf Türkiye’ye gidecek, onları hududa götürüyordum, orada telefon rahat çekiyor. Ben tek kalıyordum ve orada polisi arıyordum. Akabinde patlayıcılar için hazırlıklar yapılıyor. Bunun için tekne hazırlanmış uçurum bir bölge var orada Nişan İncecikyan diye biriyle anlaşıldı indirmeleri için. Patlayıcılar tekneye yüklendi. Başına Yusuf Nazik oturarak Türkiye’ye gittiler. Onlar gitti ben de yalnız kaldım ve tekrar polisi arayıp durumu izah ettim. 5-6 sefer patlayıcı taşıdılar hepsini ihbar ettim. Bu bilgiler poliste var.

NASIR ESKİOCAK TAKİP EDİLİYORDU: Bu ortada Nasır Eskiocak Türkiye’den Suriye’ye kaçarak geldi. Türkiye’de çok problem çektiğini nereye gitse polisin kendilerini deşifre edeceklerini söylüyordu. Yani polis onu takip ediyordu. Akabinde tekrar ikna edildi ve geri gönderildi tekrar çalışmaya devam etti. Otomobillerin 1 tanesi bitince zulalı halde keşif için bir daha Ankara’ya gönderdiler. Patlama Ankara Kocatepe mescidinde düşünülüyordu. Buraya bir keşif yapıldı. Zulalı araç ile Kocatepe Mescidine girememişler. Bir otomobil Konya’ya bir otomobil Ankara’ya düşünülüyordu. Daha sonra Ankara ve Konya’ya aralık uzak olduğu için akın yapılmasından 5 gün evvel fikir değiştirip Reyhanlı’da yapılmasına karar verdiler. Bu çok acil bir husus diye çabucak A.A isimli arkadaşımı aradım, amacın Reyhanlı halinde değiştiğini söyledim. Anladım, artık ileteceğim diyerek kapattı. Polis arkadaşa iletmiş.

BAŞKA İHBARIM KALMADI: Patlamadan üç gün evvel çarşamba günü polisi aradım, bu son görüşmemdi. Yeni yerinden emin oldun mu diye sordum, evet dedi. ‘Yarın Temir Dükkancı geliyor. Temir Dükkancı’yı Nasır Eskiocak ve arkadaşları karşılayacak, onu deponun olduğu yere götürecekler. Temir’in bomba eğitimi aldığını biliyorsun. Temir patlayıcıları birleştirecek, patlatacaklar. Benim sana verebilecek diğer bir ihbarım kalmadı. Buradaki bütün beşerler senin orada. Benden diğer bir isteğin var mı dedim, yok teşekkürler dedi. Ben de çizgisi kırıp atıyorum, acil bir şey olursa beni A.A isimli arkadaşım Suriye çizgisi üzerinden arasın dedim ve kapattık. Çizgisi kırıp attım.

HER ŞEY DENETİM ALTINDA: Perşembe günü Nasır Eskiocak ve Temir Dükkancı’yı gönderdik. Bunları bir daha hayatım boyunca görmem sanıyordum, zira bundan daha açık bir ihbar olamazdı. Ayrıldık ve gittik. Sonraki gün Kesep’e gittik, bunlar hala birbirleriyle irtibat kuruyorlardı. A.A’yı arayıp, “Kardeşim bunlar hala neden alınmıyor birbirlerine hala ulaşıyorlar” dedim. Ben görüşeyim sana ulaşırım dedi telefonu kapattık. Sonra aradı ve “polis ile görüştüm her şey denetim altında sen işine gücüne bak artık buraya karışma” dedi. Ben de kendi kendime “koskoca terör ile uğraş, bunlar ellerinden kaçıracak değiller ya kesinlikle bir şeyler yapmışlardır” diyerek sakinleşmeye çalıştım.

ONCA İNSAN BEDAVADAN ÖLDÜ, BU İŞTE KASIT VAR: Daha sonra Hacci’nin yanına gittim. Nasır Eskiocak Kesep’e geldi. Burada Hacci saldırıyı yarın yap diye talimat verdi ve Eskiocak geri gönderildi. Sabahleyin Harbiye yolunda takım var diye haber gelince, bunların alınacağını düşündüm. Daha sonra birinci otomobil çıktı diye haber geldi. Akabinde ikinci otomobilin da çıktığının haberi geldi. 20-25 dakika sonra da bir ileti geldi, “patlattılar” halinde. Beşerler öldü onca insan bedavadan öldü. Bu işte kasıt var, bu insanları 3-5 çakal öldürmedi, bu işte kasıt var. Ben olaydan 2,5 ay evvel tutanak tutturmuşum, son güne kadar da vazifemi yapmışım, şayet bir kopukluk varsa bunun ortaya çıkarılmasını istiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.