SGK samanlık ihalesi yapacak!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) mali tablonun geldiği vahim durumunu çarpıcı bir örnekle gözler önüne serdi.

Kurumun mali istatistiklerine nazaran AKP hükümetleri periyodunda (2003-2021) bütçe açığının toplam 500 milyar lirayı bulduğunu belirten Tekin, “Sosyal güvenlik sisteminin mali açıdan sürdürebilirliğinin külfette olduğu artık gizleyemiyorlar. ‘Açık ve kara delikleri’ kapatıyoruz, ihtilal yaptık diye sundukları toplumsal güvenlik sisteminin samanlık satar hale geldiğini görüyoruz” diyerek Mersin Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlüğü’nün, eylül ayı içinde yapacağı ‘samanlık’ ihalesine dikkat çekti.

Kurumun internet sitesinde verilen ihale ilanının görselini paylaşan Tekin, “İhale ilanına nazaran, samanlık olarak kullanılan taşınmazın üçte bir payı 73 bin TL muhammen bedelle satışa sunulacak. AK Parti iktidarda. Görüyoruz ki 20 yıldır bu ‘açıkları’ kapatacak bürokrat, genel müdür şimdi bulanamadı. Kim SGK’yı bu hale getirdi?” diye sordu.

KILIÇDAROĞLU PERİYODUNUN 200 KATI

Tekin, daha sonra CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun SSK yıllarını hatırlatarak, “Kemal Kılıçdaroğlu, misyon yaptığı 1992 ila 1999 yıllarında SSK’nin toplam açığı 2,6 milyar, Halbuki AKP iktidarı periyodunda 2003 -2021 yılları ortasında SGK’nın toplam 500 milyar, AKP’nin açığı, Kılıçdaroğlu periyodunun yaklaşık 200 katı. Biz SGK daha âlâ yönetilirse elbette bundan şad oluruz. Lakin SGK motamot Türkiye üzere, uygun yönetilemediği için bugün samanlık satan bir duruma gelmiştir. SGK’nin mali yapısı telafisi mümkün olmayan bir noktaya taşınmıştır. Sonuç ve sayılar bunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Tekin kelamlarını “SGK ile Sayın Genel Liderimizin misyon yaptığı periyoda dair, kamuoyunda bilgi kirliliği yaratanlar ve gerçekleri karşıt yüz edenler ile çarpıtanlara artık sormak istiyorum, samanlık satarak mı SGK’nın borçlarını kapatacaksınız? ‘Ey Kılıçdaroğlu’ diye başlayıp ‘SSK’yı kim batırdı’ diye devam eden yönetenlere hatırlatmak isterim” diyerek tamamladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.