Son dakika! Aşıyla ilgili tartışmalı tasarı Fransada Meclisten…

Fransa’da korona virüsün Omicron mutasyonun karşı önlemler arttırılıyor. Ulusal Meclis’te 3 gün süren tartışmaların ardından Covid-19 sağlık kartını aşı sertifikasına dönüştürecek yasa tasarısı, sabah saatlerinde onaylandı. Tasarı, 93’e karşı 214 oyla kabul edildi.

MACRON’UN SERT AÇIKLAMALARI ETKİ ETTİ

Tasarıya hayır oyu verenlerin çoğu aşırı sağ ve aşı sol kanattaki milletvekillerinden oluşurken, Fransız medyası Cumhurbaşkanı Emmauel Macron’un aşı yaptırmayanlara yönelik sert açıklamalarının da oylamaya etki ettiğini belirtti. Yasa tasarısı, şimdi Senato’nun onayına sunulacak. Aşı kartının 16 yaş üstü için geçerli olması planlanıyor.

61d6cec0ae298b3a3f184acc

NEGATİF TEST SONUCU ARTIK GEÇERLİ OLMAYACAK

Hükümetin 15 Ocak’a kadar yasalaşmasını hedeflediği tasarıya göre kafe, restoran, sinema, tiyatro ve müze gibi alanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge sunulacak ve böylece negatif test sonucu artık geçerli olmayacak.

MACRON ‘AŞI YAPTIRMAYANLARIN CANINI SIKMAK İSTİYORUM’ DEMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamasında, aşısını yaptırmayan üzerinde sosyal hayatı kısıtlayıp baskı kurduklarını belirterek, “Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşı yaptırmayacağım. Ama 15 Ocak’tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, artık (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatroya ve sinemaya gidemeyeceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.