Son Dakika: YAŞ kararları Resmi Gazete’de yayımlandı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da başladı.

Basına kapalı toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz hazır bulundu.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Öte yandan Genel Kurmay Lideri’nin misyon mühletinin uzatılabilmesi için yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili unsur:

MADDE 9- (1) (Ek birinci cümle: RG-15/7/2018-30479 – CK-4/800 md.) Asteğmen-albay rütbeleri ortasında rütbe terfileri, bakan tarafından yapılır. Albaylıktan tuğgeneral/tuğamiral rütbelerine terfiler ile general ve amirallikte bir üst rütbeye terfiler ve atamalar Cumhurbaşkanınca yapılır.

(2) Kuvvet Kumandanlarının misyon müddeti iki yıldır. Bu müddet, birer yıllık mühletlerle yaş haddine kadar uzatılabilir. Vazifedeki kalış müddetlerinin tespitinde, atanmış bulundukları yılın 30 Ağustos tarihi temel alınır.

(3) Genelkurmay Lideri, orgeneral-oramiraller ortasından atanır. Genelkurmay Liderinin misyon mühleti 4 yıldır. Vazifedeki kalış mühletinin tespitinde, atanmış bulunduğu yılın 30 Ağustos tarihi temel alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.