Tekirdağ’da acil durum: Tırtıl istilası böyle görüntülendi

Tekirdağ’ın ayçiçeği tarlaları, çayır tırtılı istilası altında.

İlgili haber: İHA’lar bu defa böcekleri vurdu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, karadan ve havadan ilaçlama çalışmalarını yürütecek ekiplerin hazır olduğunu ve müdahalenin başladığını açıkladı.

Dronlar, ilaçlama yaparken görüntülendi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, “Çayır tırtılı zararlı bir tırtıl cinsi. Çok hızlı bir şekilde ekin alanlarını bitirebilen bir tırtıl cinsi. Acil durum olarak görmek gerekiyor” dedi.

Çayır tırtıllarının 40-50 yıllık aralıklarla görüldüğünü ifade eden MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, şu ifadeleri kullandı: “Çayır tırtılı zararlısı, ekinleri tepeden tırnağa yiyor ve ekin alanlarını çok hızlı bir şekilde bitirebiliyor. En son 48-50 yıl önce görüldüğüne dair bilgiler var.”

İYİ PARTİ’DEN AÇIKLAMA

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda ayçiçeği üreticisi olan Mehmet Tolga Akalın, duruma ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Trakya çiftçisi yaklaşık bir haftadır ayçiçek tarlalarına musallat olan ağır bir “çayır tırtılı” zararı ile kendi başına boğuşuyor. Bir üretici olarak söylüyorum. Gerçekten yalnızız. Ortada soruna çare üretecek bir çiftçi STK’sı olmadığı gibi sorunu çözecek bir bakanlık da yok…”

İSTİLANIN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SEREN VİDEO

Tekirdağ’da bir ayçiçeği tarlasını süren traktörün videosu, tırtıl istilasını gözler önüne serdi:

“YETERLİ DRON YOK” İDDİASI

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, ilaçlama için yeterli dron olmadığını iddia etti:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.