Türkiye Emekliler Derneği, aylıklara ek artırım talep etti

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran bu yılın ocak-nisan periyodunda Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 31,71 düzeyinde olduğuna dikkati çekti.

Emekli aylıklarının son yılların en yüksek enflasyonu karşısında her geçen gün eridiğini belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Temmuz ayındaki altı aylık enflasyon artırımı beklenmeden emeklilere ek artırım yapılmalı. Milyonlarca emeklimiz bayram ikramiyesinin artırılmasına kendilerine rahat nefes aldıracak bir fırsat gözüyle bakıyordu ancak bu olmadı. Bayramı buruk geçiren emeklilerimiz, hem aylıklara ek artırım hem de ikramiyenin artırılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan müjde beklemeye devam ediyor.”

‘ASGARİ FİYAT 23, EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 10 KAT ARTTI’

Ergün, 1,3 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını lisana getirerek, bu emekli kümesinin toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu söyledi.

Minimum ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 bin 500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını söz eden Ergün, şöyle konuştu:

“Aralık 2002’de 184,25 lira olan taban fiyat, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Buna rağmen en düşük emekli aylığında birebir devirde 10 kat artış oldu. Bugün 13 milyon emeklinin yüzde 10’u 2 bin 500 lira emekli aylığı alıyor. Yani 1,3 milyon emeklinin geliri, taban fiyatın 1753 lira altında. Bu türlü bir tablo ortadayken, bu periyotta yapılacak bir ek artırım, emeklilerimizi az da olsa rahatlatacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.