Tuz Gölü’nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan ve ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Tuz Gölünde son aylarda açılan kaçak kuyulara jeoloji yüksek mühendisi Nurcan Özdemir, reaksiyon gösterdi.

Aksaray, Ankara ve Konya hudutlarındaki Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için ‘kapalı göl’ özelliği taşıyor.

Ülkenin tuz gereksiniminin büyük oranda karşılandığı gölde, birden fazla flamingo olan kuşların göç yolunda bulunmasından dolayı birçok kuş tipi ilkbahar ve yaz aylarında konaklıyor.

Bahar mevsimi ile birlikte Tuz Gölü havzasında son 2 ayda Aksaray Vilayet Jandarma Komutanlığı Etraf, Tabiat ve Hayvanları Muhafaza Timi, 9 kaçak sondaj yapan şahısları suçüstü yakalayıp, para cezası yazarak sondajı sonlandırdı.

Jeoloji yüksek mühendisi Nurcan Özdemir, şöyle konuştu:

*Son vakitlerde Tuz Gölü havzasında çok ölçüde kaçak kuyular açılıyor. Tuz Gölü havzasında 12 yıldır kuyu açılması yasak. Bahar ayı ile birlikte kaçak kuyu çalışmaları da arttı.

*Yasak olduğu için jandarma takımları yakalıyor ve cezai süreç uyguluyor. Son yağışlarla gölde su düzeyi yükseldi ve flamingolarımız tekrardan geldi.

*Bizler bu su düzeyini muhafazamız lazım. Etrafındaki binlerce kaçak kuyular var. Tuz gölündeki su düzeyin düşmemesi için denetimli sulama yapılması gerekiyor.

*Aksaray, Konya ile Karamanda 100 bine yakın kaçak kuyu var. Bu kuyular belgelendirilip, denetimli su verilirse vatandaşlarımız içinde güzel olur.

“HAZİNEMİZİ MÜDAFAAMIZ GEREK”

Bölgeden su çıkarılması için 300 metre sondaj yapıldığını belirten Özdemir, şu tabirleri kullandı:

*Geçen yıl suların çekilmesiyle flamingo vefatları yaşandı. Bu yıl ise Tuz Gölü ışıl ışıl ve suyumuz var. Binlerce flamingo bu yıl tekrar geldi. Bu kuşları hepimizin muhafazası lazım.

*Gelecek kuşaklarımız için çok değerli bir bahis. Burayı muhafazanın tek bir yolu var. Bölgedeki kaçak kuyuları belgelendirip, denetim altına alınması gerekiyor.

*Çiftçilerimiz de gereksinimine nazaran sulama yapacak. Kaçak kuyularda ise istediği kadar saatlerde yer altından su çekiyor. Bu bölge özel etraf muhafaza dahilinde olduğu için yasaklı bölge. Vatandaşlarımızın bu bölgede kuyu açmasınlar.

*Kaçak kuyulardan kullanılan sular ile Tuz Gölündeki su düzeyi yaz mevsiminde tekrar düşecek ve tekrardan kuruyacak.

*Bunun içinde şimdiden gerekli tedbirlerin alınması lazım. Bölgeden su alabilmek için 250 -300 metreye kadar yer altına iniliyor.

*Ben 20 yıl sonrasını düşünemiyorum.20 yıl öncesi 70-80 metreden su alıyorduk. Sahiden çok üzücü bir durum. Su hayattır bu hazinemizi muhafazamız lazım.

*Türkiye’nin en az yağış alan bölgesiyiz ve çiftçilerimiz ağır bir halde Tuz Gölü çevrisinde yonca, ay çekirdeği, şeker pancarı, mısır üzere çok su isteyen bitkiler ekiliyor.

*Bu eserlerin yerine bölgeye uygun arpa, buğday, kanola üzere suyu az tüketen eserlere yönelmemiz lazım. Sularımız her geçen yıl azalıyor.

Konya havzası Türkiye’de birinci çölleşmeye başlayacak havzalardan bunu da dikkate almak lazım. Bölgede yarınımızı değil de torunlarımızın geleceğini düşünmemiz lazım. Buradaki kaçak kuyular geleceğimizi kurutuyor.

*Şu anda ise Tuz Gölünün kurak bir alanındayız. Topraklar şimdiden çatlamaya başlamış. Bu da kuyulardan çok su çekimi sonrası oluyor. Lütfen bu bölgedeki çiftçilerimiz denetimli sulama yapmalarını rica ediyorum.

*Nasıl olsa bu kuyu benim, istediğim kadar sularım, diye suyu boşa harcamasın. Bu biçimde olursa Tuz Gölü’ndeki suyu koruyabiliriz. Yoksa birkaç ay sonra geldiğimizde ise ilerideki gördüğümüz suların da bu türlü kuruyacağını biliyorum. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.