Ukrayna’dan yola çıkan birinci tahıl gemisi, fiyatlarda düşüşü hızlandırdı

Türkiye’nin arabuluculuğunda, savaş halindeki Rusya ile Ukrayna’da bulunan tahıl stoklarının dünyaya inançlı bir formda dağımıtının gerçekleştirilmesi, milletlerarası piyasaları bir nebze olsun rahatlattı. Tahıl sevkiyatlarının devam etmesiyle besin fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor.

Ulusal Hububat Kurulu İdare Heyeti Lideri Özkan Taşpınar, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, lojistikte aksamaya, besin tedarik zincirinde dertlere, limanların ve kritik kıymetteki ticari işletmelerin kapanmasına yol açtığını söyledi.

Rusya ve Ukrayna, tahıl ticaretinin yarısını oluşturuyor

İki ülkenin dünya tahıl üretimi ve ticaretinde değerli bir yere sahip olduğunun altını çizen Taşpınar, “Rusya ve Ukrayna dünyada arpa ihracatının yüzde 27-30’unu, buğday ihracatının yüzde 30-34’ünü, mısır ihracatının yüzde 17- 20’sini oluşturuyor.” sözünü kullandı.

Savaş, besin fiyatlarını artırdı

AA’nın aktardığına nazaran; Taşpınar, savaşın tesiriyle ülkelerin besin stokçuluğuna yöneldiğine işaret ederek, besine erişimde problemlerle global besin fiyatlarında da kıymetli artışlar meydana geldiğini vurguladı.

Türkiye arabulucu oldu, gemiler kalktıkça fiyatlar düşecek

Gıda güvenliğinin ülkelerin bir numaralı sorunu haline geldiğine dikkati çeken Taşpınar, şunları kaydetti:

“Gıda güvenliği meselesinin artmasıyla Türkiye devreye girdi. Yürütülen müzakereler sonucunda tahıl koridoru mutabakatı imzalandı. Mutabakat ile tahıl ve gibisi eserlerin Ukrayna’ya ilişkin 3 liman üzerinden emniyetli bir halde dünya pazarlarına nakli garanti altına alındı. Birinci gemi dün yola çıktı. Tahıl koridoru mutabakatı kapsamında birinci geminin de yola çıkmasıyla tahıl fiyatlarındaki düşüş hızlandı. Ekmeklik buğdayın ton fiyatı 358 dolar civarına, arpanın ton fiyatı yaklaşık 318 dolara geriledi. Tahıl yüklü gemilerin amaç pazarlara ulaştıkça fiyatlardaki düşüş eğiliminin devam edeceğini varsayım ediyoruz.”


Gübrede de fiyat düşecek

Taşpınar, tahıl üretiminde değerli bir girdi olan gübre fiyatlarında da gerileme olacağını öngördüklerinin altını çizdi.

İç tüketimi karşılayacak buğday üretimi bekleniyor

Türkiye’nin de dünyada yaşanan zahmetlerden etkilendiğine işaret eden Taşpınar, ülkede bu dönemde iç tüketim muhtaçlığını karşılayacak seviyede, yaklaşık 20 milyon ton buğday üretiminin gerçekleşeceğinin iddia edildiğini kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.