Veli Ağbaba: Emekliler bayram sofrası kuramayacak halde

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, emekli maaşlarına yapılan enflasyon farkı artırımı karşısında emeklinin alım gücündeki kayıp ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“EMEKLİLER BAYRAM SOFRASI DAHİ KURAMAYACAK DURUMA GELDİ”

“Sene başında bin 500 TL en düşük emekli aylığı 2 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. En düşük emekli aylığı bu yılın birinci 6 ayı dolmadan yüzde 40 artışla 3 bin 500 TL’ye yükseltildi. En düşük emekli aylıkları son 6 ayda iki defa yükseltilmesine karşın alım gücü olarak bir evvelki emekli aylığı 2 bin 500 TL’nin altında kaldı. Haziran ayı itibariyle resmi enflasyon yüzde 78’e besin enflasyonu ise yüzde 93,9’a yükselirken, en düşük emekli aylığı emeklinin sofrasındaki kaybolan eserleri geri getirmediği üzere bilakis alım gücü olarak 2 bin 500 TL en düşük emekli aylığının gerisinde kaldı. Emekliler, bu bayramda torunlarına harçlık verme şurada dursun bayram sofrası dahi kuramayacak duruma geldi.

“EMEKLİLER, 3 BİN 500 TL İLE BU BAYRAMDA BAYRAM SOFRASI KURMAK İSTERSE EKMEKTEKİ KAYBI 175 ADET OLDU”

En düşük emekli aylığında 1000 TL’lik artış olmasına karşın emeklinin sofrasındaki temel besin unsurlarında alım gücünde artış değil bilakis azalış meydana geldi. Emekliler, 3 bin 500 TL ile bu bayramda bayram sofrası kurmak isterse 2 bin 500 TL en düşük emekli aylığı ile kıyaslandığında yalnızca ekmekteki kaybı 175 adet oldu. Tekrar en düşük emekli aylığının ocak ayına nazaran kaybı tavuk etinde 14 kilogram, ette ise 8 kilogram oldu.

Emekliler artık zerzevat ve zerzevat eserlerini de tane ile alır oldu. Yıl başındaki en düşük 2 bin 500 TL emekli aylığı ile karşılaştırıldığında 3 bin 500 TL en düşük emekli aylığının kuru soğan karşısındaki kaybı 502 kilogram, patates karşısındaki kaybı 221 kilogram, domateste 31 kilogram ve biberdeki kaybı ise 12 kilogram oldu.

Türkiye’de 8 milyon emekli ve dul yetimin minimum fiyatın altında aylık aldığını düşündüğümüzde, emekliler hayatlarının geri kalan kısmında bayramları sevinçle değil ne yazık ki açlıkla karşılayacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.