Yemekten sonra yaşanan baş ağrısının 5 nedeni

Hoş bir yemeğin akabinde hiç ağır baş ağrıları yaşadınız mı? Yediğiniz yemek ve çeşitli sıhhat sıkıntıları buna neden olabilir. Çeşitli besinler yahut besin alerjileri yemek yedikten sonra baş ağrıları ataklarına neden olabilir.

İşlenmiş besinler ve alkol üzere makul yiyecek ve içecekler de beyninizi ve kan damarlarınızı olumsuz etkileyebilir. Ek olarak, yediğiniz yiyeceğin ölçüsü ve hatta sıcaklığı, baş ağrısını tetikleyebilir.

Yemekten sonra baş ağrısı oluşmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazen hatalı yediğimiz yiyeceklerdir, lakin bazen baş ağrıları çene sorunları üzere sıhhat meselelerinden da kaynaklanabilir.

Yemek yedikten sonra baş ağrısının nedenleri

İşte yemek yedikten sonra ortaya çıkan baş ağrısının en yaygın 5 nedeni:

Reaktif hipoglisemi

Yemek yedikten sonra beden güç olarak karbonhidratları kullanır. Karbonhidratlar, hücrelerin yakıt olarak kullanması için kan şekerini süreksiz olarak yükselten glikoza (şeker) parçalanır. Reaktif hipoglisemi, yemekten sonra kan şekerinin düşmesidir. Yemekten yaklaşık 2 ila 5 saat sonra ortaya çıkabilir.

Hipoglisemi nedeniyle artan insülin salgısı, migren ataklarıyla bağlantılıdır. İnsülin, kan şekerini düşürmeye yardımcı olan bir hormondur. Migren atakları geçiren bayanların, şeker tükettikten sonra daha yüksek kan insülin düzeylerine sahip olduğu bilinmektedir.

Besin alerjisi yahut intoleransı

Besin alerjileri her vakit ciltte kızarıklığa yahut nefes almada zorluğa neden olmaz. Baş ağrılarının nedeni de olabilirler. Bir besine karşı alerjiniz olduğunda, bedeniniz onu bir saldırgan olarak görür. Bu, bağışıklık sisteminizi, immünoglobulin G (IgG) üzere antikorlarla savaşması için tetikler. Bir yahut daha fazla besine mahsus IgG antikoru olan şahısların daha sık ve şiddetli baş ağrıları yaşadığı bilinmektedir.

Alerjiler üzere bir bağışıklık yansısı oluşturmayan besin intoleransı da baş ağrısına neden olabilir.

Temporomandibular bozukluklar (TMB)

Yemek yerken çenenizde bir ses fark ettiniz mi? Bu, çene kemiğinizi kafatasınıza bağlayan temporomandibular eklem ile ilgili sıkıntılardan kaynaklanabilir. Öbür belirtiler ortasında çene ağrısı ve çiğneme zorluğu vardır.

TMB’si olan şahıslar daha sık baş ağrısı yahut migren atakları geçirir. Lakin, migren ataklarını önlemek için TMB fizik tedavi ile denetim edilebilir.

Soğuk besinler

Dondurma baş ağrısını yahut beyin donmasını hiç duydunuz mu? Süratli bir biçimde soğuk yiyecekler yediğinizde yahut soğuk içecekler içtiğinizde, başınız ve beyniniz için sıkıntılara neden olabilirsiniz. Bu tıp baş ağrıları çoklukla yalnızca birkaç dakika sürse de bir saate kadar çıkabildiği bilinmektedir. Soğuk yiyecekler ve soğuk içecekler ile daha sık bağlıdır, lakin soğuk hava nedeniyle bile ortaya çıkabilir.

Baş ağrısını tetikleyen besinler

Migren yaşayan birçok insan, hangi yiyeceklerin ağrıya neden olduğunu tam olarak belirleyemez, fakat en sık bildirilen besin tetikleyicileri alkol ve çikolatadır.

Alkol, çikolata, tatlandırıcı aspartam, baklagiller, kafein, peynir, yoğurt, monosodyum glutamat içeren besinler, pastırma, sosis, salam ve jambon üzere işlenmiş etler, kimi vitaminler ve bitkisel destekler en yaygın migren tetikleyicileridir.

Ayrıyeten belli besinlerde bulunan bileşikler, hassas şahıslarda baş ağrılarına neden olabilir. Kafein de bunlardan biridir. Bu şaşırtan gelebilir zira birçok baş ağrısı ilacı faal bileşen olarak kafein içerir. Bunun nedeni, kafeinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olan kan damarlarını daraltma yeteneğine sahip olmasıdır. Lakin, tertipli olarak kafein tüket,m,, bedenin buna bağımlı hale gelmesine neden olur.

Tiramin, bir amino asit olan tirozin parçalandığında oluşur. Araştırmalar, baş ağrısı ataklarıyla temasını tam olarak göstermese de bunun beyin ve kan damarları üzerindeki tesirinden kaynaklanabileceği biliniyor.

Feniletilamin de baş ağrısı tetikleyicilerinden bir başkasıdır. Bu bileşik ayrıyeten amino asitlerden türetilmiştir. Araştırmalara nazaran, feniletilamin beyne giden kan akışını azaltabilir ve baş ağrılarına neden olabilir. Çoklukla çikolatada bulunurlar.

Nitratlar, beyni kan damarlarını daraltan nitrik okside maruz bırakarak baş ağrısı ataklarına neden olabilen yaygın besin katkı unsurlarıdır. Bir saat içinde ağrıya neden olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.