Yurttaşa kamulaştırma şirkete yatırım kolaylığı

Çaycuma’da 240 dekarlık tarım arazisi kamulaştırılarak Çağ Çelik adlı şirkete devredilmek isteniyor. Şirket OSB’nin imtiyazlarından yararlanacak.

Yurttaşa kamulaştırma şirkete yatırım kolaylığı

Aycan KARADAĞ

Zonguldak’ta Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tarım arazilerinde genişleyeceği alana Çağ Çelik adlı şirket talip oldu. Şirketin 24,21 hektarlık alana talip olması üzerine kamulaştırma süreci hızlandı.

Bölgede, tarım arazileri bulunan yurttaşlar kamulaştırma tebligatlarına tepki gösterdi. OSB’nin genişlemesi düşünülen alanın o çevrede ellerinde kalan son tarım arazisi olduğunu söyleyen arazi sahipleri, bir de hurda eritme tesisi kurulması durumda köylerinin yaşanmaz hale geleceğinden şikâyet etti. Köylüler bir platform oluşturarak topraklarına sahip çıkma kararı alırken, kamulaştırmanın iptaliyle ilgili hukuksal süreç de başlattı. Öte yandan, AKP Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun başka bir fabrika kurmak için kamulaştırılması düşünülen alanın 40 dönümüne talip olduğu iddia edildi.

Şirketin araziyi OSB’ye dahil ederek çevresel etkileri son derece yüksek bir yatırımı meşru hale getirirken, önemli muafiyetlerden de yararlanacağı ortaya çıktı. Şirket projeyi ‘OSB sınırları içerisinde’ alınacak makine ve ekipman için KDV ve Gümrük Vergisi muafiyetine sahip olacak. Kullanılacak kredilerde TL bazında 5, döviz bazlı kredilerde 2 puan indirim de kazanacak olan şirket, yüzde 90’a varan oranlarda vergi indiriminden de yararlanacak. 10 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesi desteğine sahip olacak şirket, inşaat için yaptığı tüm harcamaların KDV iadesini de alacak. Şirket ayrıca emlak vergisinden muaf olacak, harç istisnası gibi önemli teşviklerden de yaralanacak.

ONAY VERMEM BEKLENEMEZ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yaptığı açıklamada, “Bu tesiste menşei belirsiz yerlerden sökülen hurda parçalar eritilecek. Bünyelerinde ne gibi zararlı bulaşıklar olduğunu bilmemiz mümkün değil. Ne kadar uğraşsanız bu bulaşıkları temizlemek de, zararsız hale getirmek de mümkün değil.. Benim böyle bir tesise onay vermem beklenemez” dedi. Yatırımın Filyos Vadisi gibi gerek endemik türler, gerek orman varlığı, gerekse biyoçeşitlilik açısından ülkenin en önemli alanlarından birinde planladığını söyleyen Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Burada milyon ton mertebesinde hurda demir eritilecektir. Eritilecek hurdanın nereden getirileceği, içeriğinin ne olacağı belli değildir. Erime sırasında arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, cıva gibi ağır metaller havaya karışmaktadır. Yanarak gaz fazına geçen cıvanın filtre ile bertarafı mümkün değildir” diye konuştu.

SÖZLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

SOL Parti Zonguldak İl Örgütü de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Çatalağzı Termik Santralları yapılırken halka verilen ‘herkesin iş bulacağı‘sözü nasıl gerçek olmadı. Gençlerimiz yine başka şehirlere iş aramaya gitti ise bu hurda çelik tesisleri için verilecek hiçbir söz de gerçek değildir. Hem çalışacak işçilerin hem de tüm yöre halkının yaşamı tehlikeye girecek, kanser ve salgın hastalıklar riski artacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.